Gawkowski oraz wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podpisali 15 listopada list intencyjny w sprawie powołania Funduszu Sztucznej Inteligencji.
- Chcemy, żeby Polska była liderem cyfryzacji i AI w Europie, szczególnie przed zbliżającą się prezydencją. Dlatego te deklaracje o budowaniu takiego dużego funduszu - powiedział minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, zapytany o dofinansowanie sztucznej inteligencji.
Wicepremier podkreślił, że ponad miliard złotych wsparcia w ramach Funduszu Sztucznej Inteligencji kierowane jest m.in. do instytucji państwowych, organizacji pozarządowych i uczelni. Zaznaczył, że chce także, aby ze wsparcia skorzystał biznes i start-upy celem ich szybszego rozwoju. Według wicepremiera inwestowanie w działania sztucznej inteligencji, pozwoli na "budowanie odpowiedzialności za to, żeby zwiększać moce obliczeniowe", poszerzanie kompetencji cyfrowych, a także na większą liczbę specjalistów ICT.
Pierwsza Fabryka Sztucznej Inteligencji w Krakowie
Jak podaje PAP, Gawkowski zapytany o wsparcie budowy pierwszej w Polsce Fabryki Sztucznej Inteligencji powiedział, że "cieszy się, że Ministerstwo Cyfryzacji znalazło pieniądze dla Cyfronetu (Akademickie Centrum Komputerowe Akademii Górniczo-Hutniczej), bo to ważne dla Krakowa, Polski i dla polskich naukowców".
Przypomnijmy. 30 października ogłoszono, że Rada Ministrów podjęła decyzję, że w ramach zmiany ustawy budżetowej zostanie przeznaczonych 69,6 mln złotych na subwencję w celu wsparcia finansowego realizacji projektu budowy fabryki sztucznej inteligencji w Polsce. Fabryka powstanie poprzez rozbudowę zasobów w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH.
"Tamtejszy superkomputer zostanie wzmocniony w znaczne zasoby mocy obliczeniowej. I wtedy dołączymy do tego europejskiego ekosystemu sztucznej inteligencji. Będzie to projekt współfinansowany przez Komisję Europejską" - informowało Ministerstwo Cyfryzacji.
Porozumienie
W inicjatywie uczestniczyło także Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowe Centrum Nauki, Polski Fundusz Rozwoju oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.
Przedstawiciele instytucji, które podpisały list intencyjny, stworzą Radę Funduszu Sztucznej Inteligencji, która ma pełnić rolę doradczą, aby wspierać rozwój AI zgodny z zasadami bezpieczeństwa i etyki. "Wśród zadań Rady będzie monitorowanie wydatków oraz inicjowanie projektów na rzecz odpowiedzialnego wdrażania AI w Polsce" - podaje PAP.
Podpisanie porozumienia o współpracy zaplanowano na 31 marca 2025 roku. Dokument określi szczegółowe zasady współpracy oraz umożliwi lepszą koordynację działań między instytucjami.
Polacy nieświadomi zagrożeń związanych z AI
