Owe 393 tys. m kw. nowej powierzchni biurowej w skali wszystkich regionów to najmniej od 5 lat. Eksperci CBRE wskazują, że ostatni rok upłynął na regionalnym rynku biurowym pod znakiem negocjacji umów i ścisłej współpracy najemców z właścicielami. W tym roku – za sprawą większej ostrożności i mniejszej chęci banków do finansowania takich inwestycji – projektów będzie zapewne mniej niż w 2020. Mimo to biura w regionach mogą urosnąć o kolejne 360 tys. m kw. , z czego znowu ponad jedna trzecia przypadnie na Kraków.
Powierzchnia biur rośnie mimo pandemii
- Wraz z rozwojem pandemii i wzrostem zagrożeń w wielu branżach obserwowaliśmy coraz większą chęć współpracy właścicieli budynków z najemcami. Znalazło to wyraz w negocjacjach warunków najmu, gdzie obie strony wykazały większą elastyczność. Niepewni przyszłości najemcy zaczęli kłaść większy nacisk na możliwość elastycznego dopasowywania wielkości wynajmowanej powierzchni do swoich realnych potrzeb. To w przyszłości może skłaniać deweloperów do zwiększenia elastyczności podziału powierzchni w budynkach
– komentuje Kamil Tyszkiewicz, szef rynków regionalnych CBRE.
Wraz z oddanymi do użytku w 2020 r. nowymi powierzchniami w Krakowie jest już ponad 1,6 mln metrów kw. biur, a powstaje kolejne 120 tys. m kw. Poziom pustostanów wzrósł w porównaniu z 2019 r. z 11 do 14 proc.
W Krakowie roku 2020 rynek powierzchni biurowych urósł m.in. o kompleks Unity Centre. Na drugim miejscu regionalnego podium znalazły się tym razem Katowice – z rekordową w dziejach wielkością powierzchnią biurową oddaną w ciągu roku - ponad 61,3 tys. m kw., głównie za sprawą kompleksu Face 2 Face. Trzeci wynik w kraju odnotowało Trójmiasto - 60,2 tys. m kw. We Wrocławiu biura powiększyły się o 58,4 tys. m kw., a w Łodzi o ponad 50,8 tys. m kw. Zdecydowanie mniejsze przyrosty przestrzeni do pracy zanotowano w Poznaniu (18,3 tys. mkw.) oraz Szczecinie (3,4 tys. mkw.).
IT i sektor publiczny wynajmują większość nowych biur
W czwartym kwartale 2020 r. popyt na rynku regionalnym wyniósł 131,7 tys. m kw., czyli zdecydowanie mniej niż przed wybuchem pandemii. Zauważono jednak wzrost udziału nowych umów (58 proc. popytu) w porównaniu do poprzednich kwartałów. W całym roku popyt wyniósł niemal 590 tys. mkw., czyli o 15 proc. mniej niż rok wcześniej. Pustostany nieco się powiększyły – na koniec roku stanowiły w regionach 12,7 proc. ogólnej powierzchni. Najwięcej było ich w Łodzi (16,3 proc.), a najmniej w Szczecinie.
Rekordową umowę najmu końcówce 2020 r. zawarło Allegro, które na nową siedzibę wybrało budowany jeszcze budynek D kompleksu Nowy Rynek w Poznaniu; firma wynajęła tu 26 tys. m kw. Rekord padł także na katowickim rynku biurowym, gdzie firma ING Technology zdecydowała o przeniesieniu swojego biura do kompleksu Global Office Park. Wielkość umowy opiewa na 16,6 tys. m kw.
W 2020 r. zanotowano istotny wzrost udziału sektora IT w popycie. Podpisano aż osiem umów na powierzchnię większą niż 10 tys. mkw., podczas gdy w 2019 r. były ich tylko trzy. W Poznaniu i Wrocławiu sektor ten był odpowiedzialny za ponad połowę całego popytu. Wzrost odnotował także sektor publiczny.
- Dodatek za pracę w nocy i odprawy dla pracowników. Zobacz, ile ci przysługuje
- Pilne zmiany w kodeksie pracy: będzie rekompensata za pracę z domu, co z urlopami?
- Ile od stycznia 2021 minimum na etacie, zleceniu lub umowie o dzieło
- Dodatkowy zasiłek opiekuńczy 2021. Kto może otrzymać, jak załatwić do kiedy korzystać
- Nie zaszczepisz się, nie polecisz? Linie lotnicze wprowadzają paszporty zdrowotne
- Co zdrożeje w 2021? Więcej zapłacimy za brak OC, wywóz śmieci, prąd, psa i abonament
