Rodzice mogą być spokojni – dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie wydłużony do 17 stycznia 2021 r. – Sytuacja epidemiczna wciąż jest trudna, dlatego podjęliśmy decyzję o wydłużeniu prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego – mówi minister rodziny i polityki społecznej. Wyjaśniamy, komu to prawo przysługuje.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony do 17 stycznia 2021 r.
To, czy dziecko będzie mogło pójść do żłobka czy przedszkola oraz co się stanie w przypadku zamknięcia placówki w związku z pandemią koronawirusa, nurtuje wielu rodziców.
– Pragnę uspokoić, zdecydowaliśmy o wydłużeniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego od 28 grudnia br. do 17 stycznia 2021 r. Sytuacja epidemiczna wciąż jest trudna, decyzje podejmujemy na bieżąco i w trosce o bezpieczeństwo wszystkich – zapewnia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Kiedy przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy
- Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicowi:
- w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19, do którego dzieci lub osoby dorosłe niepełnosprawne uczęszczały, oraz
- w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19.
Z przywileju płacenia ZUS według tych zasad mogą skorzystać osoby, które działalność gospodarczą w 2020 r. prowadziły przez przynajmniej 60 dni. To ważne zwłaszcza w dobie COVID gdy więcej niż zwykle osób korzysta z możliwości okresowego zawieszenia działalności gospodarczej. Karol Makurat/Polska Press
Kto może liczyć na dodatkowy zasiłek opiekuńczy
Tak jak do tej pory dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania placówek
- PRZYSŁUGUJE
- rodzicom dzieci w wieku do lat 8,
- ubezpieczonym rodzicom dzieci:
- do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
- do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał do 17 stycznia 2021 r., jednak w razie konieczności ten okres może zostać wydłużony.
NOWY ROK, NOWE PRAWO! Kliknij i przeczytaj!
- Pilne zmiany w kodeksie pracy: będzie rekompensata za pracę z domu, co z urlopami?
- Zmiany w podatkach. Część pracujących zagranicą zapłaci podwójny PIT, czy już za 2020
- 500 plus w 2021 roku: na wszystkie dzieci? jakie terminy ponownego składania wniosków
- Wynagrodzenia w budżetówce 2021: kto zarobi więcej, czyje płace zostały zamrożone
- Masz prawo do małego ZUS? Pamiętaj, by złożyć wniosek i płacić mniej także w 2021 r.
- Podwyżki cen energii elektrycznej: kto najwięcej zapłaci za prąd. Co z rekompensatami
