- Inwestycja w budowę Fabryki AI w Cyfronecie to kluczowy krok w kierunku umocnienia pozycji Polski w europejskim ekosystemie sztucznej inteligencji. Dzięki wsparciu finansowemu ze strony państwa oraz współpracy z Komisją Europejską rozwiniemy infrastrukturę obliczeniową, która pozwoli naszej uczelni i krajowi wkroczyć na nowy poziom zaawansowania technologicznego - podsumowuje rektor AGH prof. Jerzy Lis. - Jestem przekonany, że ten projekt przyniesie nie tylko znaczące korzyści naukowe, ale także pozytywnie wpłynie na rozwój gospodarki opartej na innowacjach. Wyrazy uznania należą się także dyrekcji Cyfronetu oraz całemu eksperckiemu zespołowi tej jednostki, którzy będą zaangażowani w projekt o ogromnym potencjale i znaczeniu dla przyszłości technologicznej Polski.
Fabryka AI będzie centrum badawczo-rozwojowym, które pozwoli polskim naukowcom i naukowczyniom rozwijać, współtworzyć, testować i wykorzystywać najnowsze technologie oparte na sztucznej inteligencji. Powstanie poprzez rozbudowę oraz wzmocnienie komputerowych i obliczeniowych zasobów Cyfronetu. Tamtejszy superkomputer zostanie wzmocniony w znaczne zasoby mocy obliczeniowej.
Realizacja projektu ma rozpocząć się jeszcze w tym roku i zakończyć w 2025 roku.
Jak tłumaczył kilka dni temu wiceminister cyfryzacji, Fabryka Sztucznej Inteligencji nie jest fabryką w potocznym tego słowa znaczeniu.
- To będzie fabryka współfinansowana przez Komisję Europejską, która współtworzy, testuje, a później wykorzystuje systemy sztucznej inteligencji - powiedział Dariusz Standerski.
Jak zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie?
