Rozpoczyna się przebudowa istniejącego obiektu Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Krzeszowicach, prowadzonego przez powiat krakowski. Jest związana z zagospodarowaniem poddasza na nowe pracownie. Jednocześnie na placu szkolnym trwa budowa internatu i warsztatów do nauki zawodów.
Obecnie to szkoła wielozawodowa, ale w Krzeszowicach wciąż jest nazywana budowlanką, bo kiedyś przede wszystkim w tym kierunku kształciła się tutaj młodzież.
- Chcemy wrócić do tych tradycji zawodowych, bo na rynku jest ogromne zapotrzebowanie na pracowników w branży budowlanej. Jednak, żeby dobrze kształcić fachowców, trzeba poprawić bazę dydaktyczną szkoły. Obecnie brakuje tu miejsca na pracownie, stąd decyzje o przebudowie szkoły - mówi Lidia Pycińska, dyrektor Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Krakowie.
Rozbudowa polega na zagospodarowania poddasza budynku. Przetarg na te prace wygrało Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Monterin Władysław Korlacki. Firma wykona zadanie za 2,24 mln zł. Zakończenie prac planuje w październiku tego roku.
- Do tej pory strych budynku nie był wykorzystywany. Teraz powstanie tam sześć pracowni i pokój nauczycielski - mówi Wojciech Pałka, starosta krakowski.
Nowe pracownie umożliwią prowadzenie dodatkowych zajęć, ale także przeprowadzanie egzaminów zawodowych. Przy tych klasopracowniach zostaną wydzielone pomieszczenia pomocnicze dla pracowni, serwerownia i kotłownia. Przebudowane będą też łazienki w budynku i dobudowana zostanie winda. Powiat złożył wniosek do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o dofinansowanie budowy windy oraz przebudowy łazienek.
- To część inwestycji w krzeszowickim zespole, bo od ubiegłego roku prowadzimy budowę obiektu warsztatowo-internatowego. Otrzymaliśmy na to 1,22 mln zł dotacji z rezerwy ogólnej premiera Mateusza Morawieckiego - przypomina starosta.
Powstanie internatu dla 50 osób ma się przyczynić do rozwoju szkoły. Dzięki temu placówka będzie mogła przyjąć więcej uczniów dojeżdżających z podkrakowskich miejscowości.
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Liczba zadłużonych Polaków rośnie