Zamek Żupny w Wieliczce to historyczna siedziba królewskiego przedsiębiorstwa solnego w okresie od końca XIII wieku do 1945 roku. Za czasów króla Kazimierza Wielkiego Żupy Krakowskie dostarczały nawet jedną trzecią dochodów do skarbu państwa. Z tego powodu król szczególnie troszczył się o Żupy, doglądając je osobiście raz do roku. W Zamku gościł go zarządca – żupnik; na króla czekała w Wieliczce również bogato wyposażona komnata.
- Dziś w zamku znajdują się wystawy Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Szczególnie wartą uwagi jest wystawa stała „Solniczki – małe arcydzieła sztuki”, z obiektami światowej klasy. Wielicka kolekcja naczyń na sól zaliczana jest do najcenniejszych na świecie. Zgromadzone tu solniczki pochodzą prawie ze wszystkich kontynentów, wykonane zostały w znanych warsztatach złotniczych i wytwórniach porcelany. Z kolei w podróż w odległą przeszłość miasta przenosi wystawa archeologiczna „Pradzieje Wieliczki i okolic”, na której prezentowane są m.in. najstarsze naczynia do produkcji soli - sprzed 6 tysięcy lat, oraz jedyny w Polsce zrekonstruowany w całości puchar warzelniczy, z epoki brązu – podają pracownicy Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, którzy zaznaczają również, że „w części Zamku trwa obecnie remont, przygotowujący go do zorganizowania nowej, stałej ekspozycji „Solny klejnot w koronie”, dlatego na razie nie można zwiedzać zamkowych dziedzińców, szybu i baszty.
W Zamku można oglądać natomiast także nowe nabytki muzeum, m.in. długo poszukiwane, cenne solniczki z Limoges we Francji wykonane techniką emalii malarskiej oraz plan Wieliczki z 1717 roku autorstwa królewskiego geometry Krzysztofa Juliusza Herttwiga.
Jest również wystawa sztuki współczesnej (do 13 listopada) zorganizowana w ramach projektu Polart. (wystawa jest dostępna do 13 listopada). Można obejrzeć też bardzo ciekawy film dokumentalny „Pasja z głębi ziemi. Alfons Długosz i dzieło jego życia”, zrealizowany z okazji 120. rocznicy urodzin twórcy Muzeum Żup Krakowskich.
„Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich” to wydarzenie organizowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego już po raz jedenasty. W akcji 2022 obok wielickiego Zamku biorą udział także: Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Łazienki Królewskie w Warszawie, Pałac Króla Jana III w Wilanowie, Zamek Lubelski, Zamek w Malborku, Zamek w Kwidzynie, Zamek w Sztumie, Zamek Królewski w Sandomierzu, Zamek Królewski w Poznaniu.
- Wielki horoskop na jesień. To będzie czas pełen zawirowań!
- Malowniczy zakątek pod Krakowem: zamek, jezioro z zaporą i piękne drewniane chaty
- Czadoman i Ewelina Lisowska w Wieliczce. Koncertowy jubileusz 150-lecia OSP
- Rok utrudnień drogowych pod Krakowem. Rusza przebudowa ważnej trasy
- Szykują nowy wariant przebiegu S7? Mieszkańcy mają obawy, samorządowcy ucinają temat
- Dożynkowe witacze w Gdowie: rolnicy, młyn, wóz drabiniasty. Jest i Tadeusz Kantor!
Kryzys energetyczny
