Pierwsi powołani do odbycia 28-dniowego szkolenia podstawowego w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej stawili się w 12 jednostkach wojskowych w całym kraju. Wśród nich są uczestnicy szkolenia w 6 Brygadzie Powietrznodesantowej, którzy szkolą się na bazie 16 batalionu powietrznodesantowego w Krakowie.
Chęć odbycia szkolenia w pierwszym turnusie, który potrwa do 3 lipca i zakończy się złożeniem przysięgi wojskowej, zadeklarowało ponad 800 osób. Oprócz Krakowa kandydaci na żołnierzy szkolić się będą m.in. w Węgorzewie, Koszalinie, Bolesławcu, i Skwierzynie. Kolejni ochotnicy będą mogli przejść szkolenie w następnych turnusach – MON zaplanowało do końca roku aż 6 terminów szkoleń dla dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Kolejne rozpocznie się już 4 lipca.
Szkolenie w wymiarze 28 dni to pierwszy etap tzw. szkolenia podstawowego. Chętni, którzy zechcą zostać żołnierzami zawodowymi mogą zadeklarować chęć pełnienia dalszej służby na stanowisku żołnierza zawodowego w wybranej jednostce wojskowej, które w ramach drugiego etapu – szkolenia specjalistycznego – może trwać do 11 miesięcy. W tym czasie dowódca jednostki wojskowej może powołać żołnierza do zawodowej służby wojskowej. Żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej od pierwszego dnia służby zarabia 4560 zł miesięcznie.
Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa to możliwość rozwoju zawodowego.
Uprawnienia i kwalifikacje, które można nabyć w ramach pełnienia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej:
- kierowcy – prawo jazdy kat. C, C+E, D;
- operatora sprzętu do robót ziemnych i urządzeń pokrewnych;
- operatora maszyn i urządzeń dźwigowo-transportowych;
- nurka;
- skoczka spadochronowego;
- kucharza;
- w zakresie obsługi sprzętu inżynieryjnego, koparki, spycharki, spycharki-ładowarki;
- w zakresie obsługi elektrowni polowych i mobilnych zespołów spalinowo-elektrycznych;
- spawacza.
Żołnierz DZSW będzie miał pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej oraz do zatrudnienia w administracji publicznej, po spełnieniu wymogów dla danego stanowiska. Dobrowolną zasadniczą służbę wojskową można przerwać w dowolnym momencie.
Aby starać się o przyjęcie do służby kandydat musi do wniosku dołączyć:
- kopię dokumentu tożsamości;
- kopię dokumentu potwierdzającego posiadane wykształcenie;
- kopie innych dokumentów, w szczególności: certyfikaty językowe, świadectwa ukończenia szkół, kursów lub uzyskania specjalizacji zawodowych, zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu, a także posiadane uprawnienia do kierowania pojazdami.
Ponadto, Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji uruchomiło INFOLINIĘ DZSW – 800 180 110, gdzie można poznać wszystkie szczegóły dotyczące rekrutacji i powołania.
- Gdzie na szybki wypad z Krakowa? TOP 10 urokliwych miejsc z dala od zgiełku
- Wyjątkowe i bardzo tanie domy do remontu wystawione na sprzedaż w Małopolsce!
- Ogromne podwyżki płac w Krakowie i Małopolsce. Kto dostał najwięcej?
- Miss Małopolski 2022 wybrana! Koronę założyła Aleksandra Budnik z Nowego Sącza
- Wielkie wykopy. Totalna zmiana krajobrazu na północy Krakowa
