WIDEO: Trzy Szybkie
Z danych gromadzonych przez sanepid wynika, że tylko w Małopolsce od początku sezonu infekcyjnego, a więc od listopada ubiegłego roku lekarze przyjęli ponad 130 tys. pacjentów z objawami grypy.
Zobacz w którym powiecie województwa Małopolskiego jest najgorzej:
Warto jednak zauważyć, że sytuacja jest lepsza niż przed rokiem. Wówczas między 8 a 15 stycznia 2019 do lekarzy zgłosiło się do lekarzy ponad 28 tys. pacjentów z objawami grypy.
Zbagatelizowana choroba może prowadzić do bardzo poważnych powikłań - zapalenia płuc, zapalenia mięśnia sercowego, ciężkiej niewydolności oddechowej, a w konsekwencji nawet zgonu.
Najlepszych sposobem profilaktyki przed atakującym wirusem są zaś szczepienia ochronne. Skuteczność tego rodzaju preparatów wynosi nawet 70-90 proc., a jeśli do zachorowania już dojdzie, ma ono zdecydowanie łagodniejszy przebieg.
Lekarze szczepienia ochronne zalecają szczególnie osobom z grup ryzyka, wyjątkowo narażonym na powikłania jakie może wywoływać grypa. Należą do nich dzieci, kobiety w ciąży, seniorzy czy osoby cierpiące na choroby przewlekłe np. diabetycy.
- Te znaki zodiaku odnajdą szczęście w 2023 r.
- Studniówki ruszyły. Oto najpiękniejsze kreacje dziewcząt
- Ranking Perspektyw. Oto najlepsze licea w Małopolsce!
- Najpopularniejsze imiona w Krakowie w 2019 roku [RAPORT]
- Najlepsze "perełki" krakowskiej deweloperki w 2019 [ZDJĘCIA]
- TOP 20 najbogatszych gmin w Małopolsce w 2019 roku [RANKING]
