https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Muzeum na kółkach będą uczyć hebrajskiego

Lech Klimek
Rok temu w Gorlicach uroczyście otwarto odbudowany ohel  Barucha Halberstama, cadyka i sędziego w Rudniku i Gorlicach.
Rok temu w Gorlicach uroczyście otwarto odbudowany ohel Barucha Halberstama, cadyka i sędziego w Rudniku i Gorlicach. Marcin Głuszka
Z Warszawy do Gorlic przyjedzie mobilne muzeum. Przez trzy dni będzie w nim można poznać historię społeczności żydowskiej.

W tym roku Gorlice zakwalifikowały się do udziału w projekcie Muzeum na kółkach, jako jedno z sześciu miast z całej Polski. Jest to podróżująca wystawa edukacyjna Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Zawita do naszego miasta 23 marca. Będzie je można zwiedzać przez trzy dni.

- Muzeum stanie na płycie Rynku, koło pawilonu Historii Miasta - informuje Teodor Włosek, koordynator lokalny projektu. - Będzie otwarte od godziny 9 do 17. W pierwszym dniu od rana do godziny 14 przyjmować będziemy grupy szkolne, choć oczywiście w przerwach między nimi, będą mogli je zwiedzać wszyscy chętni - dodaje.

W czasie wizyty muzeum w Gorlicach w Pawilonie Historii Miasta zostanie otwarta wystawa Żydzi Gorliccy. Będą na niej prezentowane archiwalne zdjęcia oraz liczne eksponaty.

- Nasz projekt ma na celu przypomnieć o współistnieniu społeczności polskiej i żydowskiej - stwierdza Zofia Biernacka z Muzeum Historii Żydów Polskich. - Przez wieki Polska była najważniejszym ośrodkiem żydowskiego życia umysłowego, religijnego i kulturalnego w Europie, a my chcemy to wszystkim, również mieszkańcom Gorlic przypomnieć - dodała.

Centralnym punktem wystawy jest zawsze interaktywna mapa miasta, które odwiedza Muzeum na kółkach. Zostały na niej opisane ważne miejsca, związane z lokalną historią żydowską. Poprzez trójwymiarową makietę sztetla, przybliżone zostaną zwiedzającym najważniejsze miejsca typowego żydowskiego miasteczka. Również historia Gorlic pokazuje, że żyli w nim w zgodzie obok siebie wyznawcy różnych religii i narodowości.

Wystawy w pawilonie i mobilnym muzeum to oczywiście nie wszystko. Został przygotowany specjalny program wydarzeń towarzyszących wizycie projektu muzeum Polin.

- Odbędzie się też spacer z przewodnikiem po miejscach związanych z historią Żydów w naszym mieście - informuje Teodor Włosek. - A w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku będą zajęcia z nauki alfabetu hebrajskiego, połączone z warsztatami dla dzieci i dorosłych - dodaje.

Po wizycie muzeum w Gorlicach pozostanie też stała pamiątka.

- Na jednej ze ścian w okolicach Rynku powstanie mural upamiętniający społeczność żydowską naszego miasta - mówi Włosek.

Jedną z osób wybierających się na spotkania towarzyszące wizycie muzeum w Gorlicach jest Tomasz Pruchnicki, gorliczanin, który od wielu lat interesuje się historią społeczności żydowskiej w naszym mieście.

- Mam nadzieje, że dowiem się czegoś ciekawego - mówi. - Każda taka okazja jest dla mnie szansą na poszerzenie wiedzy - dodaje.

Wizyta muzeum to nie tylko ciekawa wystawa, spacery, warsztaty z hebrajskiego czy malowanie muralu, to także wspaniała okazja do spotkań i wspólnej dyskusji.

- Zachęcam wszystkich do udziału niezależnie od wieku - dodaje Teodor Włosek. - Młodsi z pewnością dowiedzą się interesujących rzeczy o kulturze żydowskiej oraz historii Gorlic, a starsi być może będą chcieli podzielić się swoimi jeszcze przedwojennymi wspomnieniami - kończy.

Wybrane dla Ciebie

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Park and Ride. Bochnia straciła ok. 1,3 mln zł

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Park and Ride. Bochnia straciła ok. 1,3 mln zł

Poznaj wszystkie półfinalistki Miss Polski. Tylko część z nich przejdzie do finału

Poznaj wszystkie półfinalistki Miss Polski. Tylko część z nich przejdzie do finału

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska