Prawie wszyscy, którzy przyszli wczoraj do jednostek Policji to młodzi ludzie. Policjanci przyznają, że to bardzo dobra tendencja – świadczy o wzroście świadomości wśród kierujących.
Przypomninamy:
- kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu (gdy zawartość alkoholu we krwi jest od 0,2 do 0,5 promila ) skutkuje odpowiedzialnością za wykroczenie na podstawie przepisu art. 87 kodeksu wykroczeń. Konsekwencją skazania może być pozbawienie wolności, grzywna, oraz zakaz prowadzenia pojazdów na czas od sześciu miesięcy do 3 lat.
- kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu (gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 ‰ ) to przestępstwo z art. 178a Kodeksu Karnego. Konsekwencją skazania za to przestępstwo może być pozbawienie wolności do 2 lat , ograniczenie wolności lub grzywna a także zakaz prowadzenia pojazdów na czas od roku do dziesięciu lat.
Małopolska policja przez cały rok prowadzi działania mające na celu eliminowanie użytkowników dróg poruszających się po spożyciu alkoholu lub środków odurzających. Są to działania prowadzone systematycznie jak również akcyjnie np.: „Trzeźwy poranek”, „Bezpieczny powrót” itp. Tylko w ciągu 2 ostatnich dni ujawniono blisko 40 pijanych kierujących. W czwartek zatrzymano młodego kierowcę pod wpływem środków odurzających – również ci zatrzymani mogli sprawdzić swój stan trzeźwości na urządzeniu dostępnym w komisariacie Policji lub często udostępnianym na stacji paliw.
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+