https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W obliczu rosyjskiej inwazji również Ukrainki chwytają za broń

Adam Kielar
Ukraińskie kobiety broniące swojego kraju
Ukraińskie kobiety broniące swojego kraju NEXTA TV
Rozpoczęta w czwartek rosyjska agresja na Ukrainę zjednoczyła mieszkańców tego kraju w obronie przeciwko najeźdźcom. Nie tylko mężczyzn. Także wiele ukraińskich kobiet postanowiło zbrojnie stawić opór Rosji.

Decyzją prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego o powszechnej mobilizacji, ukraińscy mężczyźni w wieku 18-60 lat nie mogą opuszczać kraju. Jednak pomimo tego, że nie mają takiego obowiązku, do walki z Rosjanami stają także Ukrainki.

Wśród kobiet, które zdecydowały się stanąć do walki jest między innymi Anastazja Lenna, była reprezentantka Ukrainy w konkursie Miss Grand International w 2015 roku. Na swoim Instagramie zamieściła zdjęcie z karabinem, a wcześniej kilka fotografii ze strzelnicy.

Około 17 procent ukraińskiej armii stanowią kobiety. Stanowi to około 36 tysięcy osób. Ale walczyć zamierzają także panie, które nie służą na co dzień w wojsku. Za broń postanowiła także złapać między innymi deputowana do parlamentu Kira Rudik.

Ukrainki walczą w obronie swojego państwa.

Niestety, również giną.

Nie tylko z karabinem w ręku

To słynne nagranie obiegło media społecznościowe na całym świecie. Mieszkanka Ukrainy w ostrych słowach wypytywała rosyjskiego żołnierz, dlaczego Rosjanie weszli na ich ziemie. Powiedziała też, by „mieli w kieszeni nasiona słoneczników, aby coś dobrego wyrosło, gdy ich ciała będą leżeć na Ukrainie.”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska