- Dziś oficjalnie rozpoczęliśmy sezon turystyczny w Ojcowie. To magiczne miejsce, które przyciąga gości nie tylko z naszego kraju, ale także z odległych zakątków świata - mówi Wojciech Pałka, starosta krakowski.
Turyści poznawali ciekawostki ojcowskiego parku
Cały dzień turyści mogli zwiedzać Ojców z przewodnikami, przechadzać się po szlakach także z trenerem nordic walking, wchodzić do jaskiń, korzystać z wizyty w muzeum, posłuchać przewodnika opowiadającego o zamku w Ojcowie i to wszystko za darmo.
Katarzyna Borowiec, przewodnik po OPN prowadziła grupy turystów szlakiem czerwonym. Opowiadała o szlakach w ojcowskim parku, zabudowie tej turystycznej miejscowości i niezwykłych skałach m.in. o Igle Deotymy (taki pseudonim literacki miała Jadwiga Łuszczewska) i Skalach Panieńskich, których nazwę wyjaśnia legenda o zakonnicach klaryskach uciekających z Zawichostu do Grodziska. Tu na trasie przez Ojców zaczynali ich doganiać Tatarzy, więc klaryski prosiły Boga, by zamienił je w skały. Tak powstały Skały Panieńskie i zdobią Dolinę Prądnika.
Mówiła też o symbolu OPN, czyli nietoperzach, żyjących w tutejszych jaskiniach.
- Nietoperze kiepsko widzą, ale posługują się echolokacją, dzięki temu wykrywają przeszkodę nawet wielkości ludzkiego włosa, więc nie jest prawda to, co głosi legenda, że wplątują się we włosy. Trzeba wiedzieć, że to bardzo przydatne ssaki. W okresie letnim, gdy gromadzą zapasy tłuszczu na zimę, to jednej nocy nietoperz potrafi zjeść do trzech tysięcy komarów - opowiadała Katarzyna Borowiec.
- Można pożyczyć nietoperza do siebie na ogródek - pytali żartem turyści.
Regionalne smakołyki w centrum Ojcowa
A ponadto przed muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego im. prof Władysława Szafera były stoiska z lokalnymi przetworami, smakołykami od producentów zdrowej żywności i słodkości od pań z kół gospodyń wiejskich z gmin Skała (Skała, Sobiesęki, Smardzowice)i Jerzmanowice-Przeginia (Szklary). Dla dzieci przygotowane były stoiska z warsztatami plastycznymi, zabawami i grami. Swoje promocyjne produkty wystawił powiat krakowski i gmina Wielka Wieś sąsiadująca z ojcowskim parkiem.
Bezpieczniej z ratownikami i służbami
A skoro hasłem przewodnim tegorocznej inauguracji sezonu było bezpieczeństwo, to z pokazami wspinaczki po skałkach przyjechali strażacy z OSP Będkowice, specjalizujący się w ratownictwie wysokościowym oraz Grupa Jurajska GOPR, której przedstawiciele robili pokazy i zachęcali do spróbowania swoich sił w udzielaniu pierwszej pomocy.
Michał Tylek z Grupa Jurajska GOPR zachęcał do ćwiczenia resuscytacji na fantomie dorosłych, ale pokazywał także wraz ze swoją córeczka Tosią, jak dzieci mogą uczyć się udzielania pierwszej pomocy. Pacjentem był miś.
Swoje namioty mieli też przedstawiciele Wojskowego Centrum Rekrutacji w Krakowie, a młodzież z klas mundurowych z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Skale prezentowała broń i na stanowiskach strzeleckich prowadziła warsztaty.
Dwór w Modlnicy zachwyca o każdej porze roku. Otworzył bramy...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Sezon rowerowy już niedługo! Jaki rower wybrać?
