Świąteczny odpoczynek w Krakowie
Do miejsc, które warto odwiedzić w tym świątecznym okresie z pewnością należą dwa parki, które leżą blisko siebie. Park Lili Wenedy i Park Jerzmanowskich.
Te dwa wyjątkowe parki znajdują się w Dzielnicy XII, na osiedlu Prokocim.
Mniej znany, ale równie urokliwy to park Lilli Wenedy, do którego wejść można m.in. od ul. Ściegiennego. Jeszcze na początku lat 90. w tym miejscu znajdowały się mokradła. Pod koniec XX wieku stworzone zostało tam jednak wyjątkowe miejsce do odpoczynku i rekreacji.
Zaledwie kilkaset metrów obok znajduje się jednak inny, dużo bardziej znany, ze zdecydowanie dłuższą historią - park Jerzmanowskich.
Uroczysko Wielkanoc, to kolejny punkt na mapie miasta warty odwiedzenia. Położony pośrodku osiedla Tyniec zieleniec, bogaty jest we wzgórze o tej samej nazwie, z którego widać m.in. starorzecze Wisły czy klasztor o Kamedułów na Bielanach.
Rzut beretem od Uroczyska Wielkanoc przy ul. Obrońców Tyńca macie do dyspozycji kolejny piękny rezerwat przyrody. Rezerwat Skołczanka, który zajmuje znaczną część Lasu Tynieckiego (drugiego co do wielkości lasu w Krakowie). Po przejściu kilkunastu stromych stopni, dojdziecie do ołtarza. A skręcając w prawo dojdziecie do polany z której możecie dostrzec m.in. Kościół Mariacki.
Kopiec Piłsudskiego - najwyższy krakowski kopiec i największy w Polsce, znajdziecie w dzielnicy Zwierzyniec, w Lesie Wolskim. Wokół kopca rozpościera się największa polana Lasu Wolskiego – Polana na Sowińcu z ławkami, wiatami, boiskiem i placem zabaw dla dzieci.
Łąki Nowohuckie - 57 hektarów zieleni tuż obok Placu Centralnego - z tego miejsca zaczynamy fajną, liczącą niecałe 4 km pętlę. Obok Nowohuckiego Centrum Kultury rzut oka z góry na łąkę - i kierujemy się w lewo, w stronę Parku im. Żeromskiego. Na tyłach szpitala odbijamy w prawo na ścieżkę szutrową, i jesteśmy już na wielkiej łące, która powstała na starorzeczu Wisły.
Świąteczny spacer poza Krakowem
A jeśli chcielibyście się wybrać na porządny, całodniowy spacer poza znane Wam uliczki Krakowa, to w odległości 30-40 kilometrów od Krakowa również nie ma nudy. Jest za to dużo zieleni, tak jak np. w Ojcowie. Poniżej kilka propozycji.
Ojców - Około 30 km na północ od Krakowa znajduje się Ojców, który pod względem krajobrazowym można porównać jedynie do tatrzańskich lub pienińskich dolin. Uzupełnieniem przyrody jest tu piękna drewniana zabudowa - dwa zamki, młyny i kilka innych atrakcji. Miasteczko otacza Ojcowski Park Narodowy, który przyciąga niesamowitym krajobrazem, szlakami turystycznymi. Ważne punkty wycieczki to na pewno: Zamek w Ojcowie, Brama Krakowska, Jaskinia Ciemna, Grota Łokietka, Szlak zielony – Widokowy.
Dojazd z Krakowa to około 40 minut
Dolina Kobylańska - 20 km od centrum Krakowa. Kobylany, ul. Turystyczna - tam startujemy i tam możemy rozpocząć swoją przygodę z Dolinkami Krakowskimi. Kobylańska ma niecałe 3 km długości, ale oszołomieni będziemy nią już zaraz po wejściu.
Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie
Skansen położony jest pomiędzy Krakowem a Oświęcimiem u stóp wzgórza Lipowiec.
W muzeum można podziwiać nie tylko elementy stroju, ale przede wszystkim architekturę i ekspozycje związane z życiem codziennym Krakowiaków Zachodnich. Wszystko w odtworzonym krajobrazie wsi, miasteczka oraz dworu.
Trasa zajmie około godziny, ponieważ Nadwiślański Park Etnograficzny znajduje się blisko 50km od Krakowa.
Zamek Tenczyn w Rudnie
We wsi Rudno w powiecie krakowskim znajdują się ruiny zamku, który w XIV wieku został włączony do kazimierzowskiego systemu tzw. Orlich Gniazd. Ruiny zamku stoją na dawnym stożku wulkanicznym, który jest najwyższym wzniesieniem Garbu Tenczyńskiego.
Trasa z Krakowa (24km na zachód) zajmuje ponad 40 minut.
Klasztor karmelitów bosych w Czernej
Czerna to mała miejscowość w południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, niedaleko Krzeszowic i Paczółtowic. Znajduje się tam Sanktuarium MB Szkaplerznej i Św. Rafała Kalinowskiego oraz kościół Św. Proroka Eliasza.
Na terenie przyklasztornym zachowało się wiele zabytkowych obiektów, m.in. studnia wykuta w skale, domek pustelniczy oraz stacje drogi krzyżowej. Można też odwiedzić muzeum. Przy drodze prowadzącej do klasztoru widać ruiny Mostu Diabelskiego.
Dojazd zajmuje około 50 minut. Wybierając najszybsza trasę pokonamy 31 km.
