W próbnej maturze z chemii można wziąć udział bez wychodzenia z domu

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Próbna matura z chemii w tym roku odbędzie się już po raz piąty. Ze względu na zagrożenie koronawirusem egzamin odbędzie się online. Pomysłodawcy matury zapewniają, że każdy z uczestników będzie miał możliwość dokładnego sprawdzenia swojej wiedzy, a później kontaktu z organizatorami egzaminu. Wydarzenie organizują wspólnie Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego i „Dziennik Polski”.

Egzamin sprawdzający wiedzę od lat cieszy się dużą popularnością. W zeszłym roku przyciągnął do Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego ponad tysiąc maturzystów. W tym roku chętnych do wzięcia udziału w egzaminie jest o wiele więcej. Z powodu przeniesienia matury do sieci, może z niej skorzystać nie wychodząc z domu.

Autorami arkusza, jak co roku, są dr Karol Dudek-Różycki i dr Michał Płotek z Wydziału Chemii UJ oraz mgr Tomasz Wichur z Wydziału Farmaceutycznego UJ CM. Zadania przygotowują oni w taki sposób, aby jak najbardziej odpowiadały tym pojawiającym się na prawdziwych egzaminach.

Przebieg próbnej matury

4 kwietnia o godz. 9 z maila maturauj@chemia.uj.edu.pl zostanie rozesłany arkusz do każdej osoby, która zarejestrowała się na próbną maturę z chemii, a równocześnie na stronie Dziennika Polskiego ukaże się arkusz w formie elektronicznej. Rejestracja wciąż jest możliwa na stronie: https://dlaszkol.chemia.uj.edu.pl/probna-matura-chemia.
- Zachęcamy do rejestracji na próbną maturę, bo tylko osoby zarejestrowane otrzymają od nas arkusz matury w formie pdf. Proponujemy również, aby każdy uczeń o godzinie 9 nastawił stoper i spróbował rozwiązać arkusz zgodnie z regulaminowym czasem - mówi dr Michał Płotek.

4 kwietnia o godz. 12 na stronie Dziennika Polskiego ukaże się klucz odpowiedzi do arkusza. Godzinę później rozpocznie się na profilu facebookowym Ostatni Dzwonek przed Maturą webinarium, w czasie którego arkusz i odpowiedzi zostaną szczegółowo omówione przez autorów.

Po zakończeniu webinarium przez godzinę autorzy będą dostępni pod numerem telefonu 12 686 2587 i odpowiedzą na każde pytanie związane z arkuszem próbnej matury.

- Będziemy mogli omówić dokładnie z uczestnikami każde zadanie i rozwiać wszystkie wątpliwości - zapewnia Tomasz Wichur.

Jedyna taka próbna matura w kraju

Po pięciu latach działalności pomysłodawcy próbnej matury z chemii przyznają, że ich projekt odniósł sukces. Takiej samej formy przedmaturalnego egzaminu w kraju nie organizuje nikt poza Wydziałem Chemii UJ.

Koronawirus w Małopolsce. Poczta Polska pracuje krócej. Efek...

- Mamy dużo informacji zwrotnych od uczniów i nauczycieli, że sprawdzenie się przed maturą w maju daje naprawdę dobre efekty. Widzimy to również na naszej rodzimej uczelni. Kiedy w październiku rozpoczynamy nowy rok akademicki na korytarzach wydziału część osób z egzaminu próbnego mówi nam dzień doby. Niezmiernie się cieszymy, że osoby, które są uczestnikami próbnej matury później zostają naszymi studentami - mówi dr Karol Dudek-Różycki.

Organizatorzy próbnego egzaminu przypominają, że przyszli maturzyści mogą korzystać ze strony internetowej Wydziału Chemii: dlaszkol.chemia.uj.edu.pl.

- Uczniowie mogą tam znaleźć informacje m.in. o weekendowych i całorocznych warsztatach dla maturzystów, konkursie wiedzy chemicznej czy warsztatach olimpijskich. Tak naprawdę może tam zajrzeć każdy kto interesuje się chemią lub wiąże z nią swoją przyszłość - mówi dr Michał Płotek.

Co z maturami i egzaminem ósmoklasisty?

Uczniowie cały czas przygotowują się do matur i egzaminu ósmoklasisty. Zapytaliśmy w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, czy odbędą się zgodnie z planem.

- Egzaminy - ósmoklasisty i maturalny - odbędą się zgodnie z harmonogramem - przekonuje nas Ewa Wnukowska z sekretariatu dyrektora CKE.

Przygotowania w internecie

Od kiedy z powodu koronawirusa zamknięte są szkoły, przygotowania do egzaminów prowadzone są w internecie. Czwartek był drugim dniem, kiedy placówki oświatowe mają obowiązek nauczania zdalnego.

Nauczyciele już w środę zgłaszali problemy. - Ze względu na ogromne obciążenie systemu większość platform komunikacyjnych zawodzi. W środę nie można było się zalogować do najpopularniejszego dziennika elektronicznego Librus. Problem wystąpił nie tylko w Krakowie, ale również Warszawie - mówiła nam Weronika Szelęgiewicz, która uczy języka polskiego w XXVIII Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie.

Narzekali również rodzice. - Są domy, gdzie jest tylko jeden komputer na kilkoro dzieci. I jak wtedy przeprowadzić zajęcia online? - dopytywał pan Adam.

W czwartek głos w tej sprawie zabrała Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty. Przyznała, że docierają do niej skargi od nauczycieli. - Pomimo obowiązku realizowania podstawy programowej, proszę pamiętać, że najważniejszy jest spokój, dobre relacje w rodzinie, co jest warunkiem poczucia bezpieczeństwa dzieci - napisała w sieci. Dodała, że nauczyciele mają być dla nich wsparciem w tym szczególnym czasie.

Zaproponowała, by „w sytuacji, która będzie tego wymagać, zadbać o dobro dziecka nawet kosztem realizacji założeń programowych”.

- Każdy problem da się rozwiązać przy dobrej woli wszystkich zaangażowanych stron. Utrzymuję stały kontakt z dyrektorami, którzy zdecydowanie mogą liczyć na moje wsparcie. Nie zaakceptuję jedynie decyzji, które godzą w bezpieczeństwo oraz działają na szkodzę uczniów - dodała kurator Nowak.

Uspokoiła również, że zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej, nauczyciele otrzymają wynagrodzenie za pracę „także ponadwymiarową”.

W czwartek resort edukacji poinformował o nowelizacji przepisów, które mają ułatwić prowadzenie nauki na odległość. Wśród nich są: możliwość bezpłatnego użyczenia uczniom i nauczycielom sprzętu przez samorząd do kształcenia na odległość, decyzje rady pedagogicznej podejmowane zdalnie, zmiany w organizacji olimpiad, konkursów i turniejów, możliwość składania dokumentów zdalnie czy ogłaszania wyników rekrutacji na stronach internetowych szkół.

Współpraca: Bartosz Dybała

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

r
rk

Czy zastanawiacie się po co jest w ogóle matura i egzaminy dyplomowe ?

Ktoś uczył się systematycznie, otrzymywał oceny i promocje do kolejnej klasy lub semestry a na koniec test z nabytej przez lata wiedzy ?

Dobrze ,że nie ze wszystkich przedmiotów .

Dodaj ogłoszenie