Zdaniem Zbigniewa Majki, zastępcy naczelnika nowosądeckiego US, ta różnica nie musi oznaczać, że podatnicy nie dotrzymają terminu. Co roku bowiem kilka tysięcy osób wysyła PIT-y pocztą. W tym przypadku liczy się data stempla pocztowego, a nie dzień wpływu rozliczeń do urzędu.
Część sądeczan powoli przekonuje się do rozliczania podatków przez internet. W tym roku z tej formy dopełnienia formalności skorzystało 9600 osób. - To spory postęp - twierdzi Zbigniew Majka. - Dla porównania, w ubiegłym roku za pośrednictwem wirtualnej sieci rozliczyło się zaledwie sześć tysięcy podatników z naszego regionu.
Zdecydowana większość klientów nowosądeckiej skarbówki nie czekała z wypełnieniem zeznania podatkowego do 30 kwietnia. PIT-y spływały systematycznie od początku marca. Dlatego w ostatnich dniach kwietnia nie było tłumów na korytarzach US. W minioną sobotę, która była dniem otwartym w urzędzie, odwiedziło go tylko 460 osób. W poniedziałek kolejki do okienek wprawdzie się zdarzały, ale nie stało w nich więcej niż po kilka osób.
Po raz pierwszy z fiskusem rozliczał się m.in. Grzegorz Łagosz ze Stańkowej (gm. Łososina Dolna). Do urzędu przyjechał w ostatnim dniu składania PIT-ów. Wcześniej nie miał czasu. - Wypełnienie zeznania podatkowego wcale nie jest trudne - przekonywał. - Podpatrywałem brata, który kilka dni temu wypełniał swój PIT i wiem, jak się to robi.
Co roku kilkaset osób z Sądecczyzny nie rozlicza się w terminie z podatków. Zdaniem naczelnika Majki dzieje się tak zwykle przez roztargnienie. Niedopatrzenie kosztuje spóźnialskich karę od 150 do 3000 zł. Najwyższe wymierzane są jednak rzadko i dotyczą najbardziej niepoprawnych podatników.
Co roku powtarzają się błędy, dyskwalifikujące zeznania w skarbówce. Najczęściej są banalne i dotyczą na przykład braku podpisu czy wpisania KRS-u instytucji pożytku publicznego, której chcemy podarować 1 procent naszego podatku. Podatnik winien też samodzielnie wpisać wyliczoną kwotę odpisu. Urząd nie może bowiem zrobić tego za niego.
We wszystkich takich przypadkach podatnicy są wzywani do urzędu, by uzupełnić formalne braki w PIT-ach.
Trwa plebiscyt na Superpsa! Zobacz zgłoszonych kandydatów i oddaj głos!
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
