https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W stalowni krakowskiej huty powstaje nowa instalacja odpylająca

Grzegorz Skowron
W stalowni huty ArcelorMittal Poland dobiega końca inwestycja, która poprawi jakość pracy hutników, a także zmniejszy oddziaływanie zakładu na środowisko.

Chodzi o instalację odpylania stacji przelewania surówki żelaza. To właśnie tu surówka z wielkiego pieca transportowana w zamkniętych kadziach przelewana jest do innych kadzi, a z nich trafia do konwertora, w którym powstaje stal.

Nad stanowiskami, na których następuje przelewanie surówki, zostały zamontowane dwie przemysłowe instalacje, które wyglądem i działaniem przypominają okapy. Będą one pochłaniać niezorganizowaną emisję pyłu powstającego podczas przelewania surówki do kadzi. Jeden taki okap waży ok. 3200 kg, jest długi na siedem i szeroki na ponad cztery metry.

Do tej pory pyły wychwytywały dwa filtry workowe. Pierwszy z nich został zmodernizowany w 2012 roku, drugi - w 2016. Oba spełniają restrykcyjne wymogi środowiskowe dla zakładów przemysłowych w Unii Europejskiej (tzw. konkluzje BAT, czyli najlepszych dostępnych technik).

- Mimo tego dostrzegliśmy niezorganizowaną emisję, która podczas procesu przelewania wydobywała się ponad kadziami. Filtry workowe nie wyłapywały jej w całości. Podjęliśmy decyzję o modernizacji instalacji, by pochwycić wszystkie zanieczyszczenia – mówi Grzegorz Maracha, dyrektor Zakładu Wielkie Piece i Stalownia w Krakowie.

Dzięki dodatkowym dwóm okapom, które pochłoną pyły i odciągną je do filtra, znacząco poprawią się warunki pracy pracowników obsługujących stanowisko przelewania surówki. Inwestycja wyeliminuje również ewentualne pylenie poza teren krakowskiej huty. - Warto pamiętać, że od 2004 roku emisje pyłowe z krakowskiej huty zmniejszyły się o 90 proc. – zaznacza Jolanta Zawitkowska, krakowski eko-ambasador ArcelorMittal Poland.

Prace przy odpylaniu stacji przelewania surówki mają się zakończyć jeszcze w tym roku. Całkowity koszt inwestycji wyniesie ok. 1,5 mln zł.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Co ty wiesz o Krakowie, odc. 39

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

H
Hutnik
Była Stalownia Martenowska, a teraz nie ma. Było 5 Wielkich Pieców jest jeden, nie ma Aglomerowni i wielu innych wydziałów. Ta Huta zatrudniała ok 50 tys ludzi, a teraz niecałe dwa tysiące. Jak bylem dzieckiem, to śnieg był czarny, a teraz jest biały.
N
Niezły kit...
Skoro spełniają "tzw. konkluzje BAT, czyli najlepszych dostępnych technik. ",
a NASI specjaliści potrafia jeszcze proces udoskonalić, to cala ta konkluzja BAT jest penisa warta...

Propaganda sukcesu i tyle.
r
res
To jest temat z zeszłego roku-wniosek z tego ,że w 2018 huta niewiele lub nic nie zainwestuje w ograniczenie emisji
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska