Będą strzelać wirtualnie, ale tak, jakby robili to za pomocą prawdziwej broni
Strzelnica będzie wprawdzie wirtualna a przez to bezpieczna dla uczniów, ale wykorzystywana do nauki strzelania broń będzie wiernym odwzorowaniem tej, jaka jest używana na obiektach tradycyjnych, z normalną amunicją.
- Repliki ważą tyle samo, co prawdziwa broń, są wyposażone w specjalne systemu odrzutu, przez co dają poczucie korzystania z realnych egzemplarzy. Atutem strzelnicy wirtualnej jest też to, że można na niej ćwiczyć różne warianty sytuacji bojowych, co na strzelnicach tradycyjnych jest trudne do zrealizowania – zauważa Roman Łucarz, starosta tarnowski.
Strzelnica będzie trzystanowiskowa i powstanie w zaadaptowanych specjalnie na ten cel pomieszczeniach warsztatów szkolnych przy ZSLiT w Wojniczu. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 235 tysięcy złotych, z czego 188 tys. zł stanowić będzie dotacja z Ministerstwa Obrony Narodowej.
Strzelnica w każdym powiecie
W ubiegłym roku resort obrony w ramach programu "Strzelnica w powiecie" przeznaczył na ten cel prawie 20 mln zł. Podpisano 104 umowy na 95 strzelnic wirtualnych i 9 pneumatycznych. W tym przybędzie ich jeszcze więcej. Pozytywnie rozpatrzono już wnioski na wykonanie 125 kolejnych strzelnic. W całej Małopolsce za sprawą programu będzie ich w sumie już 16. Służyć mają przede wszystkim uczniom klas mundurowych i coraz liczniejszym oddziałom przygotowania wojskowego, które są dotowane przez MON.
- To dla was jest program klas mundurowych, to dla was są jednostki patronackie, a także te strzelnice i wiele innych działań podejmowanych po to, aby uatrakcyjnić edukację, a także uczynić z was profesjonalistów. Państwo polskie potrzebuje młodego pokolenia, jego entuzjazmu, pasji i odwagi, aby było gotowe do obrony własnej ojczyzny – podkreślał goszczący w Wojniczu Marcin Ociepa, sekretarz stanu w MON przekazując symboliczny czek na wykonanie strzelnicy.
Jak dodaje - w przypadku nauki strzelania ważne jest przede wszystkim to, aby dobrze wyćwiczyć określone zachowania dotyczące posługiwania się bronią, a w tym przypadku nie ma znaczenia, czy jest to strzelnica tradycyjna, czy wirtualna.
Klasy wojskowe w ZSLiT w Wojniczu prowadzone są już od ponad 20 lat przy współpracy z 6 Brygadą Powietrznodesantową w Krakowie. Od września w placówce działa też OPW. Chętnych jest tak dużo, że szkoła stara się o utworzenie od nowego roku aż dwóch klas tego typu. Poza Wojniczem o OPW zabiegają także dwie inne szkoły, prowadzone przez powiat tarnowski – w Gromniku i Ryglicach. Strzelnica w Wojniczu ma służyć również im do ćwiczenia strzelania.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Piękne instagramerki z Tarnowa i okolic. Ich zdjęcia przyciągają uwagę!
- Kogo w Tarnowie przyłapały kamery Google Street View na najnowszych zdjęciach?
- TOP 10 liceów i techników z Tarnowa i regionu w Rankingu Perspektyw 2023
- Oto najgorzej zaparkowane samochody w Tarnowie. To się w głowie nie mieści!
- "Damy i wieśniaczki" były dla Julii lekcją życia, którą zapamięta na zawsze
- Tym żył Tarnów 10 lat temu. To tak niedawno, ale czasy były całkiem inne
Mieszkańcy bronią „Zielonych Płuc Tarnowa” i zorganizowali sprzątanie
