Szkoła już od ponad roku stara się o akredytację Organizacji Matur Międzynarodowych w Genewie. Drugie liceum szybko zakwalifikowało się do grona szkół kandydackich. I ma za sobą kolejne etapy przygotowań. Powstały już programy nauczania dla klasy International Baccalaureate (Matura Międzynarodowa). Nauczyciele odbywali szkolenia w Hiszpanii, Anglii, we Włoszech, doposażano klasopracownie w sprzęt, a zbiory biblioteczne powiększono o anglojęzyczną literaturę i podręczniki.
Czytaj także: Tarnów: pojedziemy nowoczesnym pociągiem Acatus-2
- Bez pomocy miasta nie poradzilibyśmy sobie - mówi Halina Pasternak, dyrektorka szkoły. Rozstrzygająca dla planów wprowadzenia w Tarnowie matury honorowanej na wszystkich uczelniach świata będzie marcowa wizyta komisji akredytacyjnej ze Szwajcarii.
- Dwa, trzy tygodnie później powinniśmy poznać decyzję - mówi dyr. Pasternak. Międzynarodowa matura to cel, do którego szkoła zmierza od lat. II LO wchodzi w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2. W jego strukturach od lat funkcjonuje elitarne gimnazjum dwujęzyczne. Kilku jego absolwentów rozjechało się po Polsce, by dalej kształcić się w szkole oferującej międzynarodową maturę. Część studiuje za granicą.
Czego uczą się w takiej szkole?
W klasach "IB" nauka trwa dwa lata (w klasach II oraz III liceum) i ma charakter kursu przeduniwersyteckiego. Uczniowie sami decydują o wyborze części przedmiotów. Wszystkie lekcje, z wyjątkiem języka polskiego, odbywają się w języku angielskim. Prace maturalne uczniów oceniają egzaminatorzy z różnych krajów całego świata.
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Pobił kobietę, dostał maczetą w pośladek i kolano