Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W telegraficznym skrócie

Halina Gajda
fot. Marcin Makówka
Tym żył region.

Popołudniowa kawa w uzdrowisku
Dom Zdrojowy w Wapiennem zaczyna na dobre swoją działalność. Kuracjusze będą mieli do dyspozycji małą kawiarenkę, pojawią się ciekawe wystawy. Plan jest taki, by obiekt był czynny przede wszystkim popołudniami, być może również w weekendy.

Ścieżkami wieś te zostanie opleciona
Gmina przygotowuje projekt ścieżki spacerowej z centrum Sękowej przez Koźleniec. Na razie wszystko dzieje się na papierze. Gmina przygotowuje potrzebną dokumentację, by móc ubiegać się o dofinansowanie inwestycji w ramach nowych programów subregionalnych. Gotowe są natomiast trakty spacerowe nad rzeką.

Poszkodowana osiemnastolatka
W Staszkówce doszło do wypadku, w którym obrażeń ciała doznała 18-letnia mieszkanka powiatu tarnowskiego. Policjanci ustalili, że mieszkaniec Gromnika kierujący mazdą, na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem i zjechał do przydrożnego rowu. W zdarzeniu obrażeń ciała doznała pasażerka pojazdu, która trafiła do gorlickiego szpitala. Zarówno kierowca, jak i drugi pasażer ze zdarzenia wyszli bez szwanku. Kierowca mazdy był trzeźwy.

Chodnik za 750 tysięcy złotych
Trwają prace przy budowie chodnika wzdłuż drogi wojewódzkiej w Mszance. Powstanie około 750 metrów dywanika dla pieszych.

Monitoring i kamery
Na wzgórzu Pustki w Łużnej trwają prace przy rekonstruowaniu nagrobków i lewej części schodów wiodących na szczyt. Część prac wykonują osadzeni z Zakładu Karnego w Tarnowie, resztę wyłoniona firma. Zakończyło się natomiast montowanie oświetlenia kaplicy. Teren został objęty monitoringiem, ale na tym nie koniec, bowiem gmina planuje zamontowanie dwóch kamer, z których obraz miałby być transmitowany do internetu.

Skasowane auta dwie osoby w szpitalu
W sobotni poranek w Ropie na skrzyżowaniu z drogą w kierunku Brunar zderzyły się dwa samochody osobowe. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Zaproszenie na sierpniowe targi
Biecz przygotowuje się do sierpniowych targów rolno-przemysłowo-turystycznych. Część związana z turystyką odbywała się będzie na Rynku, druga zaś na tamtejszym stadionie. Już dzisiaj firmy mogą zgłaszać swój udział. Targom towarzyszył będzie bogaty program imprez wieczornych z udziałem znanych gwiazd polskiej sceny muzycznej.

Spłonęło ponad sześć hektarów traw
Miniony tydzień minął strażakom na gaszeniu płonących traw. Najczęściej wyjeżdżali w gminie Lipinki.

Tysiąc sztuk młodego pstrąga w Sękówce
Wędkarze z koła Miasto Gorlice, tak jak zapowiadali, przeprowadzili akcję zarybiania. Do Sękówki trafiły małe, kilkucentymetrowe pstrągi potokowe. Potrzeba im dwóch-trzech lat, by stać się atrakcją dla wędkarzy. Ryby zakupiła gmina Sękowa. To kolejna taka akcja w ostatnich tygodniach, bowiem wcześniej podobna została przeprowadzona tyle, że na stawach w Kobylance. Tam nowe mieszkanie zyskał narybek karpia. Do wody trafiło go około 150 kilogramów. Teraz wędkarze będą doglądali, czy karpie zaadaptowały się do nowych warunków.

Chcą mieć klub honorowych dawców krwi
Podczas ostatnich dziesięciu akcji oddali prawie 90 litrów krwi, najcenniejszego z leków. Teraz chcą to robić jeszcze bardziej formalnie, a mianowicie - utworzyć przy lokalnym Caritas Klub Honorowych Dawców Krwi. Zebranie organizacyjne odbędzie się już w najbliższą niedzielę o godz. 10 w budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. W tym samym czasie odbywała się będzie akcja krwiodawsta, na którą już dzisiaj zapraszamy. Sympatyczne pielęgniarki ze stacji krwiodawstwa i krwiolecznictwa czekały będą od 8 do 12.30. W libuskich akcjach bierze udział zazwyczaj około 20-30 osób. Mamy nadzieję, że tak będzie i tym razem. Zapraszamy w niedzielę do Libuszy!

Dyskusje o rozwoju
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Biecz wraz z prognozą oddziaływania na środowisko - taką dosyć trudną nazwę nosi dokument, który zawiera nowy ład przestrzenny stanowiący podstawę dla przyszłego rozwoju gminy Biecz. Ustalenia studium będą wiążące przy sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, które z kolei będą następnym krokiem, dzięki którym wizja zawarta w studium przedłoży się na lokalne prawo. Gmina przyjmuje wnioski od mieszkańców do 12 maja. Stosowny druk dostępny jest na stronie internetowej gminy. W poszczególnych miejscowościach odbywają się także spotkania z mieszkańcami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska