Znoszenie obostrzeń w Polsce: Od 6 czerwca można biwakować w lesie. Otwarte będą także place zabaw i ścieżki edukacyjne
Ministerstwo Środowiska poinformowało, że od najbliższej soboty, 6 czerwca będzie można swobodnie korzystać z infrastruktury znajdującej się w lasach oraz parkach narodowych w całej Polsce. Mimo że lasy zostały ponownie otwarte dla spacerowiczów 20 kwietnia, to nadal z użycia była wyłączona mała infrastruktura leśna, czyli m.in.
- miejsca do biwakowania,
- place zabaw,
- wiaty,
- ścieżki edukacyjne,
- miejsca do aktywnego wypoczynku.
W sobotę 6 czerwca zostaną otwarte i te obiekty. Odbędzie się to w ramach kolejnego - czwartego - etapu odmrażania polskiej gospodarki według zaleceń Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - czytamy na stronie resortu.
Co istotne, ostateczna decyzja co do otwarcia wspomnianych miejsc należy do kierowników jednostek, czyli np. do dyrektorów parków.
Znoszenie obostrzeń 4 etap: Co jeszcze zmieni się od 6 czerwca?
Czwarty etap znoszenia obostrzeń rozpoczął się 30 maja. Od tego dnia możliwe jest m.in. organizowanie zgromadzeń publicznych do 150 osób, a w kościołach, restauracjach czy punktach usługowych przestał obowiązywać limit osób. Od tego dnia nie trzeba także zasłaniać ust i nosa w przestrzeni publicznej - pod warunkiem, że uda się zachować 2-metrową odległość od drugiej osoby. Kolejne obostrzenia zostaną zdjęte w najbliższą sobotę, 6 czerwca. Co wówczas może zostać ponownie otwarte do przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa?
- baseny,
- siłownie i kluby fitness,
- kina i teatry,
- sale zabaw,
- parki rozrywki,
- salony masażu i tatuażu,
- solaria.
We wspomnianych miejscach będzie trzeba przestrzegać wytycznych sanitarnych.
Jak podkreślił Wicepremier Piotr Gliński, odmrożenie funkcjonowania kin, teatrów, filharmonii to możliwość, nie obowiązek.
Na widowni czy w salach kinowych będzie mogło być zajętych jedynie 50% widowni, aby kontakt był rozluźniony. We wspomnianych miejscach będzie trzeba nosić maseczki.
Jak podaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, możliwe będzie również organizowanie targów, wystaw i kongresów.
