Unikatową - w skali światowej - świąteczną ekspozycję otwarto w tym tygodniu. Prezentację, która jest szczególnie barwna i bogata, bo mija właśnie 20 lat od pierwszego konkursu na „Najpiękniejszą pisankę z soli”, można oglądać do 28 kwietnia.
W ciągu dwóch dekad zdobienie solnych bryłek urosło do rangi sztuki. Za sprawą uczestników konkursu, którzy wykorzystują do ich zdobienia co tylko możliwe i każdego roku zaskakują jury, a potem zwiedzających wystawę.
Małgorzata Bogucka z Muzeum Żup Krakowskich zaznacza, że wielickie pisanki są wyjątkowe nie tylko z powodu soli, z której są wykonane, ale i oryginalnych pomysłów na ich dekorację i wykorzystane ozdoby. - Bo czy nie zaskakuje pisanka ozdobiona elementami elektrycznymi i elektronicznymi takimi jak: żaróweczki, karta SIM z telefonu i kolorowe druciki albo inna, w której do wykonania kwiatowej dekoracji posłużyła kartka z książki? - stwierdza.
W związku z 20-leciem konkursu na wystawie można oglądać nie tylko pisanki 2019, ale także powstałe w czasie programu „Jajo z soli zdobimy do woli”, w którym uczestniczyły przedszkolaki z Wieliczki i uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Krakowie oraz najciekawsze solne symbole Wielkanocy z poprzednich edycji konkursu.
Zaś zdobione kwiatami gigantyczne pisanki z wikliny to dzieło uczniów Zespołu Szkół im. Brata Alojzego Kosiby w Wieliczce.
WIDEO: Krótki wywiad: na Placu Centralnym powinien stanąć gigantyczny maszt z polską flagą
- Juwenalia Krakowskie 2019: kto, gdzie i kiedy
- Spowiedź wielkanocna w Krakowie. Sprawdź [LISTA KOŚCIOŁÓW]
- Budowa zakopianki idzie "na całego" [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Małopolscy "Mistrzowie parkowania". Zobacz najgorszych kierowców z naszego regionu [ZDJĘCIA]
- Gdzie wyjechać na Majówkę? TOP 10 pomysłów na Majówkę!
