https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Zabrzeży patronką szkoły została rodaczka. Błogosławiona zakonnica Celestyna Faron

Stanisław Śmierciak
Archiwum Szkoły Podstawowej w Zabrzeży
W Zabrzeży w gminie Łącko patronką Szkoły Podstawowej została rodaczka z tej wsi, zakonnica Celestyna Katarzyna Faron, która w 1999 r. była beatyfikowana w gronie 108 Męczenników II wojny światowej przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Termin nadania imienia placówce oświatowej nie był przypadkowy. Czerwiec to miesiąc zaliczenia siostry Celestyny (to imię zakonne Katarzyny Faron) w poczet błogosławionych Kościoła Katolickiego.

FLESZ - Gdzie najtaniej na wakacje?

od 16 lat

W Zabrzeży w gminie Łącko nie tylko szkolna społeczność (118 uczennic i uczniów oraz 22 nauczycieli), ale wszyscy mieszkańcy tej wioski nad Dunajcem, cieszyli się bardziej niż z nadchodzących wakacji z oficjalnego ogłoszenia patronką miejscowej szkoły rodaczki z tej wsi nad Dunajcem, błogosławionej siostry Celestyny Katarzyny Faron mającej zakonne imię Celestyna. W międzywojennej Rzeczypospolitej pełniła ona swą misję opiekując się dziećmi w różnych stronach kraju, a życie straciła w obozie Auschwitz – Birkenau.

Szkolne uroczystości rozpoczęły się w kościele, gdzie ceremonii i liturgii przewodniczył ordynariusz tarnowski ks. bp Andrzej Jeż. Tam uczniowie przekazali dla swoich rówieśników w Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej różańce oraz ofiarę materialną. Zabierze ją do Afryki ks. Krzysztof Mikołajczyk, rodak z Zabrzeży, który jest absolwentem tej szkoły, a duszpasterską posługę pełni jako misjonarz. Również w trakcie kościelnej części szkolnych uroczystości poświęcony został nowy sztandar placówki oświatowej.

Honorowymi gośćmi uroczystego nadania imienia Szkole Podstawowej w Zabrzeży byli żyjący krewni patronki tej placówki - państwo Faronowie na czele z seniorką rodziny Stanisławą Faron i matka Beata Chwistek - Przełożona Generalna Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej w Starej Wsi, w którym bł. s. Celestyna wypełniała swoją posługę.

W budynku szkoły odsłonięto pamiątkową tablicę z brązu z wizerunkiem błogosławionej siostry Celestyny, którą ufundował Krzysztof Faron. Prz tej okazji po raz pierwszy odśpiewano hymn szkoły. Jego słowa napisał Stanisław Nowak - emerytowany nauczyciel szkoły w Zabrzeży, a muzykę skomponował mieszkający w Łacku dr hab. Stanisław Strączek - przez lata pierwszy kapelmistrz Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.

Wzruszającą część artystyczną, która przedstawiał życie i dokonania bł. siostry Celestyny przygotowały nauczycielki: Bożena Miętkiewicz, Anna Nowak, Danuta Kurzeja oraz Magdalena Śliwińska. Zaprezentował się również zespół muzyczny Cantus.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Pokręcony kraj zabobonów. Jasne jeszcze proponuję wprowadzić lekcje dla dzieci o cudach i wyganianiu diabła. A ja przypominam nieśmiało, że mamy XXI wiek i świętymi są też znana sadystka Teresa i obrońca pedofilów JPII

K
Karol

Świeckie szkoły, jak już muszą, to powinny mieć świeckich patronów.

Zakonnice i księża niech będą patronami szkół katolickich, plebanii, kaplic czy budynków i kamienic należacych do KK.

Wskażcie mi chociaż jedną szkołę, uczelnię, katolicką której patronem

jest osoba świeckĄ. Jest tylu wybitnych polskich naukowców, wynalazców, artystów, lekarzy , samorządowców, których zasługi aż się proszą aby upamiętnić dla potomnych, ale nie maja szans, bo watykańscy kolaboranci narzxucają swoich patronów. W obozach koncentracyjnych hitlerowskiego okupanta zgineło wielu katolików, zasłużonych i wybitnych Polaków , ale jakimś cudem świętością przebija ich jakaś zakonnica-przedszkolanka.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska