Sądeczanin spowiednikiem św. Faustyny Kowalskiej
Józef Andrasz urodził się 16 października 1891 roku w Wielopolu pod Nowym Sączem. Miał dziewięcioro rodzeństwa. Ukończył gimnazjum i wstąpił do Towarzystwa Jezusowego, a po dwóch latach przyjął śluby. Studiował filozofię i teologię. Święcenia kapłańskie przyjął 19 marca 1919 r. w Krakowie, gdzie do końca życia pełnił posługę.
W latach 1930-1953 był Krajowym Sekretarzem Apostolstwa Modlitwy oraz Dzieła Poświęcenia Rodzin. W latach 1923-1928 redagował „Nasze Wiadomości”, następnie był redaktorem „Posłańca Serca Jezusowego” (1930-1940) i przez rok dyrektorem Wydawnictwa Apostolstwa Modlitwy (1936-1937). Dzięki jego staraniom wydano też nowe opracowanie „Nowego Testamentu” w przekładzie ks. Jakuba. Wujka SJ.
O. Józef Andrasz był duchowym przewodnikiem św. siostry Faustyny Kowalskiej. W jej duchowym „Dzienniczku” jest najczęściej wymienianym kapłanem – aż 59 razy. Był jej spowiednikiem i kierownikiem duchowym na początku jej drogi zakonnej i pod koniec jej życia, aż do śmierci (1938). Posługiwał siostrze Faustynie przez ponad 2 i pół roku, a po jej śmierci zaangażował się w realizację jej posłannictwa.
To pod jego kierunkiem powstał słynny obraz Jezusa Miłosiernego pędzla Adolfa Hyły, słynący dziś łaskami w Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach. O. Andrasz zapoczątkował też uroczyste nabożeństwa ku czci Miłosierdzia Bożego w klasztornej kaplicy Zgromadzenia w Łagiewnikach (1943) i obchodzenie święta Miłosierdzia (1944). Z jego inicjatywy zbierano wspomnienia o Siostrze Faustynie, a on sam napisał książeczkę „Miłosierdzie Boże… ufamy Tobie”, popularyzującą nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.
Ponadto, ojciec Andrasz przez ponad 10 lat pełnił posługę spowiednika i kierownika duchowego dla m.in. bł. Anieli Salawy, bł. Marii Klemensy Staszewskiej, Sługi Bożej Paula Zofii Tajber, s. Kaliksty Piekarczyk. Zmarł 1 lutego 1963 roku.
O. Andrasz błogosławionym
Podczas pierwszej sesji trybunału w procesie beatyfikacyjnym arcybiskup Marek Jędraszewski przypomniał, że o. Józef Andrasz żył w niezwykłym, dramatycznym czasie heroicznego świadczenia o Bożym miłosierdziu.
– Te wszystkie wspomniane postaci są świadkami Bożego miłosierdzia w stopniu prawdziwie heroicznym. Wśród nich ten, który służył umocnieniem w konfesjonale: o. Józef Andrasz – mówił metropolita.
Arcybiskup zauważył, że czytając wspomnienia św. Siostry Faustyny, można nabrać pewności, że o. Andrasz był spowiednikiem cechującym się jasnością rozeznania i stanowczością. Przytoczył następujący fragment z jej „Dzienniczka”: „Po wysłuchaniu spowiedzi, Ojciec Andrasz dał mi taką odpowiedź: nie zwalniam siostry z niczego i nie wolno się siostrze uchylać od tych wewnętrznych natchnień, ale o wszystkim musi siostra mówić spowiednikowi, koniecznie, absolutnie koniecznie, bo inaczej zejdzie siostra na manowce pomimo tych wielkich łask Bożych”.
- Św. Siostra Faustyna modliła się za swego spowiednika i jego postać zawsze pozostawała w jej wdzięcznej pamięci. Pisała: „Cały ten miesiąc, marzec 1968 r., Msza Święta i Komunia Święta w intencji o. Andrasza, by mu Bóg dał jeszcze głębiej poznać swoją miłość i miłosierdzie” – zaznaczył abp Jędraszewski. – Stąd nasza gorąca modlitwa, do Boga Najwyższego, aby w swoim miłosierdziu i w swojej wielkiej dobroci pozwalał ojcu Józefowi Andraszowi teraz już w niebie, jeszcze głębiej i nieustannie poznawać Jego miłość i Jego nieskończone miłosierdzie.
Za otwarcie procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego o. Józefa Andrasza podziękował prowincjał Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego o. Jarosław Paszyński SJ. Podkreślił, że przyszły błogosławiony swą posługę realizował w okresie II wojny światowej i w trudnym okresie komunizmu.
– O. Józef Andrasz w swej posłudze odznaczał się wielką pasją dla Boga i Jego Kościoła, sam prowadząc głębokie życie duchowe, które wyrastało z jego ćwiczeń duchowych św. Ignacego Loyoli. Pomagał innym osobom, szczególnie osobom konsekrowanym wzrastać w świętości – zaznaczył o. Paszyński. – O. Józef Andrasz jest tym, który budzi nadzieję, wskazując na miłosierdzie Boga. Jest tym, który żyjąc w głębokim zjednoczeniu z naszym Zbawicielem, czerpał z Jego Najświętszego Serca.
Podczas pierwszej sesji trybunału w procesie beatyfikacyjnym o. Józefa Andrasza SJ miało miejsce zaprzysiężenie Trybunału w następującym składzie: ks. dr Mirosław Czapla – delegat biskupa, ks. dr Andrzej Scąber – promotor sprawiedliwości, ks. mgr lic. Krzysztof Korba – notariusz i Ks. mgr lic. Kazimierz Faron SJ – notariusz pomocniczy.
Polecane
- Katarzyna Zielińska i jej piękne motyle. Dla aktorki mają one szczególne znaczenie
- Studniówka z liceum w 1987 roku. Tak kiedyś wyglądały szkolne bale!
- Wieża widokowa w Krynicy-Zdroju dostępna także po zmroku. Klimat zachwyca
- Najlepsze restauracje w Krynicy-Zdroju. Te 10 miejsc polecają użytkownicy Google
- Tak Nowy Sącz 14 lat temu przypomniał wprowadzenie stanu wojennego w 1981 roku
- Parki świateł to popularna atrakcja, ale z reguły płatna. Tu jest za darmo!
