Urządzenie, który wygląda jak budka handlowa, stanęło na rogu Placu Niepodległości. Znajduje się tam kilka stanowisk do oglądania zdjęć. Żeby podziwiać zdjęcia, trzeba zaglądnąć przez specjalny wizjer.
- Mamy kilka stanowisk do oglądania, a na każdym stanowisku jest od 5 do 10 zdjęć. Wszystko podzielone jest na pięć galerii. Zdjęcia mówią o historii miasta pod Giewontem - mówi Zygmunt Fit z Fundacji Koncept Kultura, która postawiła fotoplatykon w Zakopanem.
W sumie zobaczyć można 30 zdjęć. Prezentują one stare Zakopane, sporty zimowe, jakie tutaj uprawiano, czy widoki z gór.
- Fotografie pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego, które z nami współtworzy tą wystawę. Ich autorem jest wybitny przedwojenny fotograf Henryk Poddębski - mówi Zygmunt Fit.
Pojawienie się fotoplastykonu w Zakopanem wzbudziło u wielu ludzi uczucie sentymentu. - Widać w tym urządzeniu fantastyczne zdjęcia. Można dzięki temu poczuć klimat tamtych lat - mówi Anna Wende-Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. - Dawniej taki fotoplastykon działał w Zakopanem. Znajdował się przy Krupówkach. Ludzie, którzy przyjeżdżali do Zakopanego w latach 60., 70. doskonale znali to urządzenie. Próbowaliśmy jako Muzeum Tatrzańskie go odnaleźć, ale nie udało się. Cieszę się jednak, że fotoplastykon, przynajmniej na chwilę, jest znów jest w naszym miasteczku.
Pod Giewontem urządzenie działało do 1975 roku. - Pamiętam, że często jako dziecko oglądałam zdjęcia w fotoplastykonie. Nie było wówczas internetu, więc było to taka atrakcja zarówno dla miejscowych, jak i dla turystów, którzy przyjeżdżali w góry. Fajnie teraz wrócić do dawnych czasów - mówi Maria Gawlak, mieszkanka Zakopanego.
Wystawa zdjęć Poddębskiego prezentowana w fotopastykonie w Zakopanem wpisuje się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Fotoplastykon będzie stał w Zakopanem do połowy marca. Potem ruszy w rajd po innych miejscowościach Polski, gdzie będą prezentowane inne zdjęcia Poddębskiego.
ZOBACZ KONIECZNIE:
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!
WIDEO: Poważny program - odc. 6: Mieszkańcy walczą o zapomniany park
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto