WIDEO: Magnes. Kultura Gazura
Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa" to stworzona przez Fundację Koncept Kultura oraz Biuro Programu „Niepodległa" przestrzeń, w której popularyzowana jest historia Polski za pomocą technologii Virtual Reality. W sferycznej kopule o średnicy 8 m i wysokości 4 m, wyposażonej w 15 obrotowych foteli z najnowszymi urządzeniami VR, widzowie zabierani są w wirtualny świat otaczających ich wydarzeń sprzed lat.
Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” zaprasza na dwa bezpłatne seanse: „MS Piłsudski – ukryta historia” oraz „Kartka z Powstania”. Ten pierwszy seans traktuje o najwspanialszym polskim transatlantyku z okresu międzywojennego. Przygodę rozpoczynamy na dnie Morza Północnego, gdzie udajemy się z misją badawczą na wrak MS „Piłsudski”. Nieoczekiwanie przenosimy się w czasie o 100 lat w wygenerowany przez grafików świat 360°, w którym stajemy się uczestnikami wydarzeń z historii Polski. Jesteśmy świadkami utraty niepodległości oraz jej odzyskania, spotykamy bohaterów sprzed lat: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Thomasa Woodrowa Wilsona. Odbywamy niezapomniany rejs na wiernie odtworzonym na podstawie archiwalnych dokumentów pokładzie „Piłsudskiego”, gdzie wita nas legendarny kapitan Mamert Stankiewicz i zaprasza do zwiedzania pięknych i eleganckich wnętrz transatlantyku, wypełnionych polską sztuką i designem. Jesteśmy też świadkami wybuchu II wojny światowej i zatonięcia „Piłsudskiego”.
Wirtualną opowieść kończymy w 2018 roku w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Tam, w otoczeniu gablot z oryginalnymi pamiątkami ze statku, uświadamiany sobie, że byliśmy uczestnikami niecodziennej, poruszającej lekcji historii, prowadzonej przez muzealnego nauczyciela. To on wcielał się w role wszystkich spotykanych przez nas bohaterów tak sugestywnie, że przenieśliśmy się do stworzonego dzięki tej opowieści wirtualnego świata.
Z kolei „Kartka z Powstania” to pierwszy w Polsce film fabularny zrealizowany w technologii wirtualnej rzeczywistości. Film opowiada historię jednego z powstańców warszawskich, kapitana Władysława Sieroszewskiego „Sabały”, który wychodząc do Powstania w sierpniu 1944 roku, otrzymał od swojej córki małą kartkę z modlitwą. Wtedy jeszcze nie wiedział, że ta kartka wpłynie na jego dalsze losy. Dzięki wirtualnej rzeczywistości czujemy swoją fizyczną obecność w czasie i miejscu akcji, co sprawia, że przy odpowiedniej wrażliwości jesteśmy w stanie poczuć, jakich wyborów moglibyśmy dokonać.
Seanse w Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa” odbywać się będą do 19 września w godzinach 12-18.30 na Placu Niepodległości w Zakopanem. Na bezpłatne pokazy zapraszamy widzów powyżej 12 roku życia. Seanse w technologii VR nie są zalecane dla dzieci poniżej 12 roku życia, osób cierpiących na epilepsję oraz kłopoty z błędnikiem.
