WIDEO: Wadowice. Rajd szlakiem I Wojny Światowej
Autor: Robert Szkutnik/Gazeta Krakowska
- W tym roku kontynuujemy tradycję rajdów i wędrujemy pod hasłem Droga Polaków do Wolności. A ponieważ najbliższa młodzieży powinna być Mała Ojczyzna, idziemy śladami pierwszej wojny - mówi Maria Zadora, przewodnik PTTK Ziemi Wadowickiej.
W imprezie uczestniczyły dzieci i młodzież ze świetlic Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oraz uczniowie szkół. - To jest interesujące i chcemy zobaczyć, co w Wadowicach znajduje się z czasów wojny. Myślę, że warto to zobaczyć, bo ci ludzie poświęcili się dla nas. Zginęli za nasz naród i moje miasto - mówi Marcel Spisak z gimnazjum nr 2 w Wadowicach.
Odwiedzono m.in. cmentarz wojskowy, budynek Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, gdzie dziś mieści się Wadowickie Centrum Kultury, budynek dawnego szpitala wojskowego - znanego w mieście jako koszary wojskowe Podhalanin czy papieskie gimnazjum - dziś LO Wadowity. -Często uczestniczę w imprezach organizowanych przez PTTK np. marszach na orientację Jest ciekawie, więc i rajd nie powinien być nudny. Dlatego zabrałem uczniów - mówi Józef Książek, nauczyciel, który przyprowadził uczniów ze szkół nr 1 i 2 w Wadowicach.
Uczestnicy, ci młodzi i ci starsi nie narzekali, bo mogli po raz pierwszy zobaczyć specjalną mapę i folder, ukazujące miejsca, które odwiedzano. Wydawnictwa opracował Michał Żmuda z Biura Obsługi Ruchu Turystycznego. Już niedługo te informacje posłużą także turystom odwiedzającym Wadowice.
Nagrody ufundowali przewodnicy: Janusz Jędrygas, Marek Przybyłowicz, Józef Hyrkiel, Maria Zadora, Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego w Wadowicach i Urząd Marszałkowski w Krakowie.
Uczestnicy rajdu byli zadowoleni z imprezy - Nogi bolą ale jest super - mówi Marta Łukasik ze świetlicy TPD.
Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić!
Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!