Nowa wystawa prowadzi zwiedzających poprzez 40 lat historii papieskiego muzeum. Uroczyście została otwarta 14 maja. Wśród prezentowanych eksponatów dużą część stanowią zbiory prywatnych kolekcjonerów.
Wyjątkowi goście zjechali do Wadowic
Na uroczystości pojawili się m.in. ks. Infułat Jakub Gil, wieloletni proboszcz wadowickiej bazyliki, Adam Bujak, fotograf i współtwórca pierwszej wystawy papieskiego muzeum, Barbara i Jarosława Kłaputowie, twórcy koncepcji obecnej ekspozycji stałej muzeum oraz Siostry Nazaretanki, które przez wiele lat troszczyły się o dom papieża.
Kuratorem wystawy czasowej jest Tomasz Bagiński. Podczas otwarcia zaprezentował zgromadzone eksponaty, które prowadzą zwiedzających przez 40 lat historii muzeum oraz przypominają ludzi, którzy tworzyli je od początku. Ekspozycję otwiera granitowa tablica, wmurowaną przed laty w elewację budynku przy Kościelnej 7 – potwierdzającą fakt narodzin i zamieszkania w tym domu przyszłego papieża.
- Przemierzając drogę po schodach w kierunku muzealnego dziedzińca, można odbyć symboliczną podróży w czasie - podkreślają pracownicy muzeum.
Galeria zdjęć autorstwa Adama Bujaka przedstawia prace związane z przygotowaniem wystawy oraz uroczystość otwarcia w 1984 r., a także portrety i krótkie biogramy osób zaangażowanych w powstanie muzeum 40 lat temu.
Wystawa czasowa w papieskim muzeum składa się z trzech części
Zasadnicza część wystawy dzieli się na trzy części. Pierwsza z nich opowiada o genezie, przygotowaniach, procesie powstania, otwarciu i funkcjonowaniu muzeum przez pierwsze 26 lat. Eksponaty dotyczące tego okresu znajdują się w czterdziestoletnich drewnianych gablotach wykorzystywanych w muzeum w poprzedniej odsłonie. Druga część ekspozycji dotyczy czteroletniego okresu reorganizacji i przebudowy muzeum, zwieńczonego uroczystością otwarcia nowej wystawy stałej pn. „Urodziłem się w Wadowicach” autorstwa Barbary i Jarosława Kłaputów, która miała miejsce przed 10 laty, 9 kwietnia 2014 roku. Trzecia część wystawy przywołuje okres ostatniej dekady funkcjonowania instytucji kultury, którą obecnie tworzy placówka.
Uzupełnieniem są materiały multimedialne dostępne do obejrzenia i przeczytania w infokiosku na dziedzińcu Muzeum.
Wdzięczność.
„Małopolskie Muzea Domowe”
Ekspozycja realizowana jest w ramach projektu Województwa Małopolskiego - „Małopolskie Muzea Domowe”. Obejmuje on ochroną i opieką dziedzictwo narodowe w Małopolsce znajdujące się w muzeach domowych, poprzez rozpoznanie zbiorów o ponadlokalnym znaczeniu, inwentaryzację kolekcji, upowszechnianie oraz wypracowanie form współpracy między posiadaczami kolekcji a profesjonalnymi muzeami.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Ursula von der Leyen w Wadowicach. Przyjechała z prywatną wizytą
- PiS odsunięte od władzy w "papieskim" powiecie. Nowym starostą Mirosław Sordyl
- 3,9 promila, wsiadła za kółko i spowodowała kolizję. Grozi jej więzienie
- Tancerze z małych Spytkowic na podium mistrzostw świata!
- Ziołowa czeska Becherovka kupiona przez wadowicki Maspex
- Tak zmieniły się drogi wojewódzkie w Małopolsce w ostatnich latach. Zdjęcia
Zamek w Spytkowicach dla Muzeum Narodowego w Krakowie
