Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje 2019. Czy szkolne ubezpieczenie dziecka wystarczy podczas pobytu na letnich koloniach lub obozach?

AIP
Warto pamiętać, że na krajowe kolonie potrzebne będzie dziecku inne ubezpieczenie, niż na wyjazd poza Polskę.
Warto pamiętać, że na krajowe kolonie potrzebne będzie dziecku inne ubezpieczenie, niż na wyjazd poza Polskę. Tomasz Czachorowski / Polska Press
Z ponad 4,5 mln polskich uczniów nawet 75 proc. wyjeżdża na przynajmniej tygodniowe wakacje. Dbając o bezpieczeństwo dziecka poza domem, warto upewnić się, czy na pewno jest ono odpowiednio chronione. Na wakacje w Polsce wystarczy zazwyczaj kupione w szkole lub indywidualnie NNW, ale za granicę lepiej nie wysyłać dziecka bez polisy turystycznej.

Z ponad 4,5 mln polskich uczniów nawet 75 proc. wyjeżdża na przynajmniej tygodniowe wakacje. Dbając o bezpieczeństwo dziecka poza domem, warto upewnić się, czy na pewno jest ono odpowiednio chronione. Na wakacje w Polsce wystarczy zazwyczaj kupione w szkole lub indywidualnie NNW, ale za granicę lepiej nie wysyłać dziecka bez polisy turystycznej.

W zeszłoroczne wakacje na co najmniej tydzień wyjechały dzieci z niemal 75% polskich domów – wynika z opublikowanego przez CBOS raportu „Letnie wyjazdy wypoczynkowe uczniów 2018”. Wciąż zdecydowana większość z nich wypoczywa wyłącznie w kraju (69% przynajmniej tygodniowych wyjazdów), choć pobyt za granicą zyskuje na popularności (31%).

Warto pamiętać, że na krajowe kolonie potrzebne będzie dziecku inne ubezpieczenie, niż na wyjazd poza Polskę.

- Zdecydowana większość dzieci w Polsce korzysta z kupionego w szkole ubezpieczenia NNW. Polisa zapewnia wypłatę świadczenia po nieszczęśliwym wypadku, skutkującym uszczerbkiem na zdrowiu lub w przypadku śmierci ucznia. W przypadku wyjazdu dziecka poza granicę Polski należy jednak pamiętać, aby wykupić odpowiednie ubezpieczenie, które zapewnia również dostęp do świadczeń czy ratownictwa medycznego. Mogą one okazać się niezbędne w przypadku nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku – mówi Andrzej Paduszyński, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych w Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group.

Wakacje w Polsce a ubezpieczenie

Uczniowi, który będzie wypoczywać w kraju, wystarczy posiadanie szkolnego (grupowego) lub indywidualnego ubezpieczenia NNW. Tego rodzaju polisa obowiązuje również w czasie wakacji, gdy dzieci przebywają na obozie czy kolonii.

Warto pamiętać, że polisę NNW można rozszerzyć o dodatkowy zakres ubezpieczenia. Może ono zapewniać np. refundację kosztów leczenia poza placówkami NFZ czy zabiegów rehabilitacyjnych. Co więcej, niektóre opcje polisy uwzględniają również wypłatę odszkodowania za pobyt w szpitalu. Przed wyjazdem dziecka na wakacje należy się zatem upewnić, czy posiadana polisa na pewno posiada szeroki wachlarz świadczeń dodatkowych. W szczególności istotne jest sprawdzenie, w jakich przypadkach ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania (np. wypadek wskutek uprawiania sportów ekstremalnych).

Polisa turystyczna dla dziecka

Priorytetem dla rodzica na czas pobytu dziecka za granicą powinno być zapewnienie mu wszechstronnej opieki. Pomocne w tym jest ubezpieczenie turystyczne. Zapewnia ono kompleksową ochronę na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń oraz wsparcia ubezpieczyciela w organizacji pomocy (assistance).
Przede wszystkim uwzględnia koszty leczenia i ratownictwa w razie poważnego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku. Ubezpieczyciel gwarantuje zarówno pokrycie wszelkich kosztów związanych z wizytami lekarskimi, badaniami, pobytem w szpitalu oraz transportem medycznym, jak również refundację zakupu leków. Ponadto polisa turystyczna może obejmować swoim zakresem, również inne ubezpieczenia jak OC w życiu prywatnym czy też ubezpieczenie bagażu.

EKUZ a polisa turystyczna

Na terenie niemal całej Europy dostęp do państwowej służby zdrowia w kraju pobytu gwarantuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Bezpłatnie wydają ją regionalne oddziały NFZ. Zakres pomocy, jaką karta EKUZ zapewnia nam w nagłych sytuacjach, jest analogiczny do tego, na jaki mogą liczyć obywatele państwa pobytu.
- Choć EKUZ zapewnia szeroki zakres świadczeń, to jednak za granicą działa jedynie w placówkach publicznej służby zdrowia, często oddalonych od najbardziej uczęszczanych miejscowości turystycznych. Może też nie rekompensować kosztów skomplikowanej diagnostyki i bardziej zaawansowanych zabiegów. Trzeba pamiętać, że karta EKUZ działa jedynie na terytorium krajów UE/EFTA. W Maroku, Tajlandii lub Stanach Zjednoczonych, będziemy zmuszeni do zapłaty z własnej kieszeni za wszystkie koszty związane z leczeniem, chyba że będziemy mieli polisę, która pokryje często bardzo wysokie koszty pomocy medycznej – zauważa Andrzej Paduszyński z Compensy.

Tu ujawnia się kolejna przewaga indywidualnej polisy turystycznej – pokrywa ona między innymi koszty transportu medycznego (w kraju pobytu i powrotnego do Polski) i ratownictwa medycznego w miejscach, gdzie „nie sięga” pomoc, której koszt pokryje EKUZ. Dzieci często wypoczywają w polskich górach, w których łatwo o nieświadome przekroczenie granicy RP np. ze Słowacją czy z Czechami.
Brak polisy turystycznej może oznaczać, że w razie wypadku dziecka koszt transportu medycznego i ratownictwa będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni, ponieważ ratownictwo górskie w tych państwach nie jest darmowe jak w Polsce. A bywa on naprawdę wysoki – za godzinę pracy śmigłowca ratowniczego możemy otrzymać rachunek opiewający nawet na 5 tys. euro (ponad 20 tys. zł)! Polisa turystyczna pokrywa także koszt powrotu poszkodowanego dziecka do kraju, jeśli zgodnie ze wskazaniem medycznym trzeba będzie w tym celu skorzystać z karetki czy samolotu.

A może polubisz nas na Facebooku? Po co? Dostaniesz zawsze na swoją oś czasu zwiastun każdego naszego ciekawego materiału. Kliknij, przejdź na nasz fanpage i tam kliknij "polub". DZIĘKUJEMY!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wakacje 2019. Czy szkolne ubezpieczenie dziecka wystarczy podczas pobytu na letnich koloniach lub obozach? - Strefa Biznesu

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska