Główny Lekarz Weterynarii podaje, że w wyniku tegorocznych blisko 800 kontroli stwierdzono 533 nieprawidłowości. Dotyczyły wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny. Odnotowano również 11 naruszeń przepisów kwalifikujących się do zgłoszenia przestępstw do organów ścigania. Stwierdzono także 625 naruszeń przepisów kwalifikujących się do sprawy o wykroczenia.
Sytuacja jest poważna. Międzyresortowy zespołu do spraw łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń spotkał się po raz drugi. Zapadła decyzja o stworzeniu grupy roboczej do spraw monitorowania i zwalczania afrykańskiego pomoru świń u dzików. Na jej czele stanął Andrzej Konieczny, podsekretarz stanu w ministerstwie środowiska.
Trzy uchwały podjął miedzyresortowy zespół. MRiRW podaje: Zobowiązują one m.in. ministra środowiska do działań zmierzających do ograniczenia gęstości populacji dzików do poziomu co najwyżej 0,5 osobnika /km² w obwodzie łowieckim na obszarach, na których prowadzony jest sanitarny o odstrzał dzików, a także do podjęcia współpracy z organami samorządu gminnego w zakresie tworzenia grzebowisk w szczególności na obszarach występowania afrykańskiego pomoru świń oraz na obszarach zagrożonych rozprzestrzenianiem się tej choroby.
Najważniejsze środki w walce z wirusem:
- likwidacja chowu trzody chlewnej w gospodarstwach nieprzestrzegających zasad bioasekuracji
- zakaz handlu obwoźnego
- zmniejszenie populacji dzików do 0.5 sztuki na km2
- monitoring bierny, czyli zbieranie i utylizacja padłych dzików
Zobacz także: Co trzeba zrobić, żeby zwalczyć ASF w Polsce? Związek trzodziarski radzi

Na zdjęciu - międzyresortowy zespół. Źródło: MRiRW