We wtorek 19 lutego 2019 roku Jozsef Varadi, prezes Wizz Aira, potwierdził plany rozwoju węgierskiego przewoźnika dotyczące Krakowa. W maju w bazie w Balicach stanie pierwszy samolot typu Airbus A321, we wrześniu drugi. A już od 4 kwietnia z krakowskiego lotniska zaczną latać samoloty węgierskich linii.
Do jesieni Wizz Air zaoferuje 12 kierunków, 10 z nich to trasy, na jakich do tej pory nie można było latać z Balic.
Zobacz, gdzie można polecieć z Wizz Air
Od kwietnia 2019 roku 12 nowych połączeń Wizz Air. Sprawdź, ...
- To na dobry początek - mówił w Krakowie Jozsef Varadi pytany o możliwość uruchamiania kolejnych regularnych rejsów z Krakowa. Zaznaczył, że nie będzie się to odbywać kosztem lotniska w Katowicach, a oferty z Balic i Pyrzowic mają się uzupełniać i są wpisane w strategię rozwoju węgierskich linii.
Kraków będzie 26. bazą Wizz Aira. Tylko w Polsce samoloty tego przewoźnika stacjonują w Katowicach, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku. Baza w Krakowie to inwestycja o wartości 240 mln dolarów, 80 miejsc pracy u samego przewoźnika i 140 w branżach pokrewnych.
Do tej pory bazę w Balicach miał tylko Ryanair, z którym Wizz Air skutecznie konkuruje o niebo nad Polską. Irlandzkie linie obsługują 26 proc. ruchu pasażerskiego, węgierskie - 21 proc. Ale krakowski rynek zdominował Ryanair, a Wizz Air wybrał Katowice, skąd lata już na ponad 40 trasach. Teraz obaj przewoźnicy będą walczyć o pasażera latającego z Balic. Tylko w tym roku węgierskie linie zamierzają zaoferować do sprzedaży ok. 650 tys. miejsc w samolotach startujących lub lądujących w Krakowie. Dla porównania - w ubiegłym roku z krakowskiej oferty Ryanaira skorzystało 3,5 mln pasażerów.
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
