
KL Płaszów – Karcer obozowy
Karcer obozowy KL Plaszow tzw. Szary Dom – zabytkowy budynek znajdujący się w Krakowie w Dzielnicy XIII Podgórze przy ul. Jerozolimskiej 3.
Budynek ten do roku 1939 był siedzibą żydowskiego Bractwa Pogrzebowego (Chewra Kadisza). Znajduje się obok nowego podgórskiego cmentarza żydowskiego.
Podczas II wojny światowej, jesienią 1942 roku, Niemcy utworzyli na tym terenie obóz pracy przymusowej, a potem koncentracyjny, głównie dla ludności żydowskiej - Plaszow.
Dom ten, znajdujący się wtedy wewnątrz obozu, zaczął pełnić rolę karceru dla więźniów i katowni SS.

Pałac Wielkopolskich
Najczęściej wymieniane w krakowskich opowieściach o duchach, widmo młodej, pięknej kobiety w czarnej szacie, z długimi czarnymi włosami pojawia się i dziś, choć dawny Pałac Wielopolskich od stu lat z góra został zamieniony na urząd miejski.
W latach międzywojennych, kiedy zaczęto kuć mury dawnego pałacu, w jednej z sal na pierwszym piętrze natrafiono na niszę, gdzie znaleziono szkielet młodej kobierty odzianej w resztki sukni z czarnego aksamitu.

Dom na Woli Justowskiej
W roku 1995 powiesił się tam mężczyzna. Powodem były problemy finansowe.
Na stan dzisiejszy podobno widać czasem zapalające się światła i cienie tańczące w oknach.

Miejsce domu na Kosocickiej w Krakowie
Niewiele wiadomo o jego historii, ale najczęściej mówi się o chorym psychicznie mężczyźnie, który zamordował tam swojego brata. Dawniej, w tym samym miejscu według podań, okolicznym chłopom objawiał się tu diabeł. Podobno do dziś można tam usłyszeć krzyki.