Chyba wszyscy czekają już na słońce i ciepło. Zima jeszcze nam o sobie przypomni, ale póki co oświęcimianie cieszą się z dwucyfrowych temperatur. I czekają, aż wiosna rozgości się na dobre. Pierwszy dzień astronomicznej wiosny w tym roku wypada 20 marca, a pierwszy dzień kalendarzowej wiosny 21 marca. Świat pędzi do przodu i wiosna również. W 2048 roku pierwszy dzień wiosny wypadnie już 18 marca, a w 2102 roku 13 marca.
Wiosna kalendarzowa jest powiązana z astronomiczną. Jest jeszcze wiosna meteorologiczna, którą już mamy, bowiem w naszej szerokości geograficznej trwa od 1 marca do 31 maja. Jest też wiosna termiczna - to taka, kiedy średnia temperatura dobowa wynosi od 5 st. C do 10 st. C.
Jest również wiosna fenologiczna, pewnie mało kto o niej słyszał, ale z całą pewnością widział. To wiosna przyrodnicza – bez określonej daty, którą wyznaczają zmiany zachodzące w przyrodzie. Najpierw jest przedwiośnie, którego początek wyznacza kwitnienie podbiału i leszczyny. Wtedy rozkwitają również przebiśniegi, krokusy i przylaszczki. Najczęściej ta faza trwa od przełomu lutego i marca do początków kwietnia.
Potem zaczyna się wczesna wiosna, a wraz z nią kwitnie czeremcha i mniszek lekarski, na brzozach pojawiają się pierwsze liście. Wtedy też zakwitają m.in. kaczeńce, pierwiosnki i drzewa owocowe. Ten etap trwa zazwyczaj od połowy kwietnia przez miesiąc.
I wreszcie nastaje pełnia wiosny – czas rozkwitu wszystkiego. Początek wyznaczają kwitnące kasztanowce i lilaki, potocznie zwane bzami oraz popularne narcyzy i tulipany.
Znaleźliśmy już pierwsze oznaki. Wy też wypatrujcie każdej roślinki, zróbcie zdjęcie i podzielcie się oznakami wiosny. Będzie nam wszystkim cieplej i przyjemniej.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 5. „Borówka czy jagoda?”
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
>>> Zobacz inne odcinki MÓWIMY PO KRAKOSKU