https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak kiedyś dzieci z Krakowa świętowały nadejście wiosny. To był cały rytuał!

Pochód dzieci z okazji szkolnego Święta Wiosny zorganizowany przez VI Koło Towarzystwa Szkoły Ludowej w Krakowie w 1934 roku.
Pochód dzieci z okazji szkolnego Święta Wiosny zorganizowany przez VI Koło Towarzystwa Szkoły Ludowej w Krakowie w 1934 roku. NAC
Pierwszego dnia wiosny na krakowskim niebie zagościło słońce. Towarzyszyła mu całkiem wysoka temperatura, jak na końcówkę marca. Jedni pamiętali, inni ... może jeszcze sobie przypomną. Tymczasem, jeszcze kilkanaście lat temu pierwszy dzień wiosny - to było wydarzenie, do którego przygotowywano się tygodniami. W Krakowie świętowano ten czas hucznie! Barwne stroje krakowskie i góralskie, wianki we włosach. Zobaczcie na archiwalnych zdjęciach jak pięknie to wyglądało w latach 30. minionego wieku.

Trzeba też pamiętać, że 21 marca to nie tylko pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, ale również ... dzień wagarowicza. Można śmiało powiedzieć, że 21 marca to nieformalne święto uczniów, którzy tego dnia nie chcą spędzać w szkolnych mucharach. Krakowskie szkoły wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich podopiecznych, organizują tego dnia wycieczki, spacery, lekcje na świeżym powietrzu lub po prostu luźniejszą formę zajęć.

Kiedyś było cieplej?

- Jakie były pierwsze dni wiosny na przestrzeni ostatnich 31 lat? Ten dzień najcieplejszy był w 2014 roku, gdy temperatury dochodziły do 22°C. Chłodne były lata 1997,2001, 2003,2005, 2011, 2018,2021 wtedy to temperatury maksymalne miejscami wynosiły nawet -2°C.-0°C - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - IMGW PIB.

Już oficjalnie, mamy początek wiosny –astronomicznej, kalendarzowej.

- W świecie przyrody mówimy obecnie o zaraniu wiosny. Wegetacja dopiero startuje. W tym roku już na przełomie stycznia i lutego obserwowaliśmy miejscami pierwsze oznaki początku wegetacji, jednak lutowe mrozy spowodowały zahamowanie tego procesu. Pod koniec lutego i w marcu w wielu miejscach kwitła leszczyna, a po niej podbiał – te rośliny traktujemy jako wskaźniki zarania wiosny. Niestety już na starcie budzące się rośliny w wielu rejonach napotkały na niedobór wilgoci – po ciepłej i suchej zimie - tłumaczą meteorolodzy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska