Wieliczka jest w gronie 28 gmin z całej Polski, z którymi listy intencyjne o przystąpieniu do rządowego programu „Mieszkanie Plus”, Krajowy Zasób Nieruchomości podpisał pod koniec ubiegłego tygodnia. Teraz jest czas na konsultacje oraz powołanie spółki celowej Skarbu Państwa i Wieliczki, która zajmie się budową w mieście tanich lokali, przeznaczonych na wynajem. Według zapisów regulaminu projektu „Mieszkanie Plus” taka spółka musi zostać powołana w terminie do 150 dni od podpisania listu intencyjnego.
Wielickie bloki, w których będzie 100 „Mieszkań Plus” powstaną na gminnej działce o powierzchni ponad 50 arów przy ul. Jasnej, w rejonie dwóch budynków komunalnych, wzniesionych przez miasto w latach 2008-2010. Nowych bloków ma być tam od dwóch do sześciu. Tego typu szczegóły oraz inne kwestie dotyczące inwestycji będą znane po konsultacjach poprzedzających powołanie spółki celowej i przygotowaniu dokumentacji dla wzniesienia „rządowych” mieszkań na wynajmem.
Z informacji wielickiego Zarządu Budynków Komunalnych wynika, że projekt dla bloków powinien być gotowy w trzecim kwartale 2018 r. Natomiast termin zakończenia inwestycji, której koszty są szacowane na 20 mln zł, wyznaczono na grudzień 2020 roku.
- Jeśli uda się szybko przygotować dokumentację dla wielickiej inwestycji, symboliczna pierwsza łopata pod osiedle przy ulicy Jasnej może zostać wbita jeszcze w 2018 roku, a pierwsze mieszkania mogą być gotowe w 2019 roku - powiedział nam pełnomocnik ds. organizacji Krajowego Zasobu Nieruchomości Tomasz Tomala.
Dodał, że o udział w programie „Mieszkanie Plus” starały się też Niepołomice. - Ale okazało się , że działka proponowana pod bloki znajduje się na obszarze zalewowym, co wyklucza prowadzenie tam tej inwestycji. A innych terenów dla „Mieszkania Plus” Niepołomice niestety nie mają - mówi Tomala.
Program „Mieszkanie Plus” uruchomiono jesienią 2016 r. Inwestycje pod tym szyldem są realizowane na zasadach rynkowych, bez angażowania pieniędzy podatników. Mieszkania komunalne budowane w ramach rządowego projektu (pierwsze takie bloki mają być oddane na początku 2018 r. m.in. w Jarocinie) będą wynajmowane za umiarkowane czynsze i dostępne także dla słabiej uposażonych rodzin. Stawka miesięczna - w zależności od lokalizacji to od 10 do 20 zł za m kw.
Z Małopolski, prócz Wieliczki, listy intencyjne o przystąpieniu do tego programu podpisały ostatnio także Dąbrowa Tarnowska, Zakliczyn i Szczerzyny.
Kolejka po mieszkania
W gminie Wieliczka są obecnie 222 mieszkania komunalne . Większość z nich, to pojedyncze lokale w budynkach w różnych miejscowościach gminy. Wyjątkiem są bloki komunalne przy ul. Jasnej, w sumie dla 30 rodzin. Wszystkie tego typu wielickie mieszkania są obecnie zajęte, a w kolejce po takie lokum czeka 208 rodzin.
- Jako były dyrektor wielickiego Zarządu Budynków Komunalnych, wiem, że sytuacja mieszkaniowa jest tu bardzo trudna. Dlatego zanim został podpisany list intencyjny, wystosowałam pismo wpierające kandydaturę Wieliczki do tego programu - mówi posłanka z Wieliczki Urszula Rusecka.
WIDEO: Poważny program - odc. 6: Strategia Rozwoju Krakowa
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Follow https://twitter.com/dziennipolski