To XVII-wieczny tzw. kierat polski, mający 16,4 m długości, 11,5 m szerokości i wysoki na 8,8 m. Takie urządzenia montowano nad szybami kopalń w Wieliczce i Bochni już od połowy XV wieku, a w XVII stuleciu zaczęto instalować je także pod ziemią. Pracowały w żupach krakowskich do II połowy XIX wieku.
Jest luksusowa XIX-wieczna kolejka, którą zwiedzali niegdyś podziemia dostojnicy Cesarstwa Austro-Węgierskiego. Są oryginalne obrazy Jana Matejki oraz cenny róg Bractwa Kopaczy, pochodzący z roku 1534. To jedyny zachowany taki zabytek w Polsce. Unikatowe dzieło sztuki z epoki renesansu - oryginalny róg tura, oprawiony w srebro, opracowane z dużą precyzją w różnych technikach złotniczych - symbolizujące dawne bogactwo Żup Krakowskich.
Osoby, które najbardziej doceniają piękno natury, także znajdą tu coś dla siebie. Na wystawie „Geologia złóż solnych” można oglądać m.in. kryształ soli ze słynnych Grot Kryształowych oraz wiele innych nietypowych, wręcz baśniowych solnych formacji.
Trasa Muzeum to także potężne, niezwykłej urody komory, w tym największa w całej Kopalni Soli - Maria Teresa oraz grota Saurau, o której już w XIX wieku mówiono, że jest najpiękniejszą w wielickich podziemiach.
Podziemne Muzeum znajduje się na III poziomie kopalni, to trasa mająca ok. 1,5 km. W tej części podziemi kryją się obiekty i miejsca, których nie można spotkać zwiedzając Trasę Turystyczną Kopalni Soli.
Masz konto na Facebooku? Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami z powiatu wielickiego? Dołącz do specjalnej grupy! Co słychać w powiecie wielickim
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ:Zakaz handlu w niedzielę. Zmiany rządu wstrzymane