Szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) zmniejsza liczbę przypadków raka szyjki macicy o 90 procent. Tak wynika z badań, które przedstawiło prestiżowe pismo medyczne "Lancet".
Brytyjski Cancer Research określił odkrycie jako „historyczne” i stwierdził, że szczepionka ratuje życie. Prawie wszystkie nowotwory szyjki macicy są wywoływane przez wirusy, a szczepienie może prawie całkowicie wyeliminować chorobę. Naukowcy stwierdzili, że osoby zaszczepione mogą również potrzebować znacznie mniej badań cytologicznych szyjki macicy.
Michelle Mitchell, dyrektor naczelna Cancer Research UK: To historyczny moment zobaczyć pierwsze badanie pokazujące, że szczepionka HPV chroni i będzie chronić tysiące kobiet przed rozwojem raka szyjki macicy.
Radości z tego powodu nie krył prof. Peter Sasieni, jeden z naukowców z King's College London. Szczepionka HPV jest skuteczna w zapobieganiu infekcji, stąd szczepienia dzieci, zanim staną się seksualnie aktywne.
Szczepionka przeciwko HPV jest dostępna w ponad 100 krajach. Na Wyspach zaczęto ją podawać w 2008 roku dziewczętom w wieku od 11 do 13 lat. Od 2019 roku jest podawana również chłopcom. Z badań wynika, że u kobiet zaszczepionych w młodym wieku przypadki raka szyjki macicy występują 87 procent rzadziej.
W Polsce od 1 listopada refundowana jest częściowo szczepionka Cervarix, stosowana w profilaktyce zmian przednowotworowych, w tym raka szyjki macicy. Preparat uodparnia przeciwko dwóm typom wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV).
