Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka woda na Sądecczyźnie. Mieszkańcy walczyli z powodzią w 2010 roku, żywioł porwał most kolejowy, domy odcięte od świata. Zobacz zdjęcia

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Powódź w 2010 roku przyniosła wiele zniszczeń w Nowym Sączu i na Sądecczyźnie.
Powódź w 2010 roku przyniosła wiele zniszczeń w Nowym Sączu i na Sądecczyźnie. Stanisław Śmierciak/youtube Piotr Serwin/Rytro Marcin PL/archiwum
Hit Netflixa "Wielka woda" z 1997 roku spowodował, że mieszkańcy Polski wracają wspomnieniami do tych tragicznych wydarzeń. Na Sądecczyźnie także powódź, która miała miejsce 25 lat temu wyrządziła wiele szkód. Równie dramatyczne wydarzenia miały miejsce w 2010 roku. To co utkwiło najbardziej sądeczanom w pamięci to zerwanie mostu kolejowego na Popradzie, między Starym a Nowym Sączem. Skutki powodzi mieszkańcy odczuwają nadal, bo na terenie Sądecczyzny co jakiś czas uaktywniają się osuwiska.

Woda porwała most kolejowy na Popradzie

Siła żywiołu była ogromna. Wielki, żelazny, most kolejowy, wsparty na betonowych filarach, wydawał się konstrukcją bardzo trwałą. A jednak, dziesięć lat temu, na przełomie maja i czerwca (2010 r.) wzburzony Poprad zniszczył kolejową przeprawę łączącą dwa brzegi tej górskiej rzeki pomiędzy Nowym Sączem i Starym Sączem.

Zerwane tory kolejowe, na obydwu brzegach, powyginane zostały w sposób wręcz niewyobrażalny. Na niektórych szyny połączone podkładami ustawiły się pionowo. Tak wodny żywioł w jednej chwili przerwał na wiele miesięcy połączenie kolejowe Polski ze Słowacją, a lokalnie Tarnowa i Nowego Sącza z Krynicą-Zdrojem.

Powódź na Sądecczyźnie w 2010 r

W wyniku długotrwałych i intensywnych opadów deszczu trwających od początku maja do czerwca 2010 roku doszło do wielu zniszczeń i podtopień.

Ucierpiały drogi, obiekty sportowe, mosty czy budynki użyteczności publicznej. Wiele szkód ponieśli mieszkańcy, którym żywioł odebrał dorobek życia. Sprzątanie skutków powodzi trwało wiele dni.

Po weryfikacji szkód powodziowych w budynkach mieszkalnych na terenie Nowego Sącza zakwalifikowanych do wypłaty zasiłków zostało 128 rodzin na łączną kwotę 123 100 zł. Sześć budynków zostało doszczętnie zniszczonych.

Na terenie powiatu mieszkańcy także walczyli z żywiołem, strażacy mieli wiele pracy. Fala powodziowa zalewała domy, oraz obiekty gospodarcze, zrywała mosty i drogi. Mieszkańcy zostawali odcięci od świata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska