Prezydent Jacek Majchrowski o godz. 2.10 odwołał alarm przeciwpowodziowy na obszarze Krakowa. Pogotowie przeciwpowodziowe wciąż obowiązuje.
W sobotę o godz. 4.10 rano wodowskaz na Wiśle, który znajduje się na Bielanach, wskazywał 5,14 m wody. To o 6 cm poniżej stanu alarmowego i jednocześnie 1,44 m ponad stanem ostrzegawczym (3,70 m).
Państwowa Straż Pożarna, według stanu z godz. 12, prowadzi ponad 100 interwencji w ramach kontynuacji usuwania skutków powodziowych. Najwięcej działań prowadzono na terenie powiatów bocheńskiego, krakowskiego, proszowickiego i wielickiego.
Obowiązujące alarmy przeciwpowodziowe - dane z godz. 12
- gmina Drwinia pow. bocheński
- gmina Nowy Wiśnicz
- gmina Gnojnik pow. brzeski
- gmina Szczurowa pow. brzeski
- powiat brzeski
- miasto Nowy Sącz
- miasto Tarnów
- gmina Szerzyny pow. tarnowski
- gmina Lisia Góra pow. tarnowski
- gmina Radów pow. tarnowski
- gmina Skrzyszów pow. tarnowski
- gmina Tarnów
- gmina Tuchów pow. tarnowski
- gmina Wietrzychowice pow. tarnowski
- gmina Żabno pow. tarnowski
- gmina Bolesław pow. dąbrowski
- gmina Gręboszów pow. dąbrowski
- gmina Mędrzechów pow. dąbrowski
- gmina Olesno pow. dąbrowski
- gmina Radgoszcz pow. dąbrowski
- gmina Szczucin pow. dąbrowski
- miasto Oświęcim
- powiat oświęcimski
- gmina Wieliczka pow. wielicki
- gmina Spytkowice pow. wadowicki
- powiat krakowski
Pogotowia przeciwpowodziowe obowiązują na obszarze 5 powiatów, 39 gmin i na terenie Krakowa.
W Krakowie działania wszystkich służb skupione były na zabezpieczeniu nowo budowanego mostu kolejowego na rzece Wisła.
Według danych z godz. 12 na rzece Wiśle w Krakowie i powyżej wystąpił spadek poziomu wody powyżej stanów ostrzegawczych. Obecnie przekroczenia stanów alarmowych występują w Oświęcimiu na Sole, Biskupicach na Szreniawie oraz w Trybszu na Białce.
Kulminacyjna fala powodziowa przemieszczała się w piątek od godzin porannych przez Kraków. Wisła przekroczyła tu stan alarmowy o 60 centymetrów - wodowskaz na krakowskich Bielanach pokazał 580 cm. Już jednak po godz. 14 poziom wody wynosił 556 cm, a Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta zapowiadało, że około godz. 20-21 spadnie poniżej stanu alarmowego (tj. 520 cm).
Wisła w Krakowie nie pobiła tym razem rekordu. W lipcu 1970 r. wodowskaz w Bielanach pokazał aż 907 cm, a latem 1997 r. - 872 cm.
To była powódź 1000-lecia. Tak wyglądał Kraków i inne miejsc...
Na innych rzekach i potokach w stolicy Małopolski stabilizował się poziom wody. Mieszkańcy podtopionych rejonów miasta wciąż zmagali się jednak ze skutkami ulew. Na Starym Bieżanowie, gdzie wylała rzeka Serafa, od wtorku strażacy pomagali im walczyć z żywiołem. W piątek dołączyło do nich kilkudziesięciu żołnierzy, zabezpieczających wały workami z piaskiem.
Mieszkańcy Bieżanowa są załamani. Woda zamieniła ich ogrody w jeziora, a w piwnicach praktycznie w każdym domu sięga kolan. Winą obarczają niedostatecznie funkcjonujący i nieskończony system zbiorników retencyjnych.
Kraków-Bieżanów tonie pod hektolitrami wody. Dzielnica walcz...
- To miała być kaskada pięciu zbiorników. Dwa na Serafie i Malinówce oraz dwa w Wieliczce. Do tej pory został wybudowany tylko ten jeden w Bieżanowie, który bez pozostałych nie spełnia swojej roli - narzekała Elżbieta Matykiewicz, radna dzielnicy Bieżanów-Prokocim.
W Krakowie trwało w piątek wypompowywanie wody z obszarów bezodpływowych, takich jak os. Lesisko, Kostrze i właśnie Bieżanów. Na Starym Bieżanowie także usuwano zanieczyszczenia z ulic i chodników.
Policja „broniła” mostów
Premier Mateusz Morawiecki w piątek rano wziął udział w posiedzeniu krakowskiego sztabu kryzysowego, a potem odwiedził Komisariat Wodny policji przy ul. Tynieckiej oraz budowę nowego mostu kolejowego łączącego Zabłocie z Kazimierzem. Dziękował i gratulował odwagi funkcjonariuszom. W ostatnich godzinach „łapali” oni niesione z nurtem wezbranej Wisły m.in. motorówki, które zerwały się z przystani, konary, a nawet całe drzewo, które mogły zagrozić mostom na Wiśle, w tym nowo powstającej konstrukcji.
Zatopiona Wieliczka liczy straty. Szkody są gigantyczne. Ich...
W powiecie gorlickim po nocnych opadach w piątek w trzech miejscowościach gminy Biecz odwołano lekcje. - Było sporo kłopotów na dwóch potokach, Sitniczanka i Libuszanka - mówi Mirosław Wędrychowicz, burmistrz Biecza. - W trosce o bezpieczeństwo dzieci odwołaliśmy zajęcia w szkołach w Libuszy, Racławicach i Rożnowicach.
Przez kilka godzin strażacy z OSP w Binarowej, Racławicach i...
Sitniczanka, niewielki zwykle potok, zamienił się w wielką rzekę. Zalane zostały liczne gospodarstwa. W wielu miejscach woda wdarła się na drogę wojewódzką numer 980.
Kraków. Tragiczny stan Bulwarów Wiślanych po przejściu fali ...
Zagrożony był wpisany na listę UNESCO kościół pw. św. Michała Archanioła w Binarowej.
- Nasz kościół leży tuż nad Sitniczanką - zaznacza proboszcz ks. Bogusław Jurczak. - Obawiałem się tragedii, jaka dotknęła nas w 2010 roku. Wtedy woda sięgała ponad pół metra nad posadzkę. Szczęśliwie tym razem żywioł oszczędził świątynię.
Przerwane wały
Kolejny raz w tym tygodniu zalana została gmina Szerzyny (pow. tarnowski). Rano w piątek doszło do przerwania wału na Olszynce koło piekarni w Szerzynach. Wezbrana woda przelała się na teren miejscowego zakładu, zagrażała też jednemu z domów.
Powiat proszowicki. Strażacy ciągle w akcji. Wysokie stany S...
- Dużym nakładem pracy strażaków udało się uszczelnić wyrwę w wale workami z piaskiem - informuje Grzegorz Gotfryd, wójt gminy Szerzyny, który odwołał lekcje w szkole podstawowej w Ołpinach, bo jej bezpośrednie sąsiedztwo zalały wody Olszynki.
Tarnów. Wielka woda widziana z drona straży miejskiej [ZDJĘCIA]
Największy niepokój budziła jednak przepływająca przez powiat tarnowski Biała. Po nocnych opadach na rzece utworzyła się druga, miejscami wyższa nawet o metr względem tego, co było w czwartek, fala wezbraniowa. Zalane zostały m.in. drogi wojewódzkie nr 977, 980 i 981 oraz wiele dróg lokalnych. W Tuchowie wzdłuż Białej rozwinięto rękawy przeciwpowodziowe i rozstawiono worki z piaskiem. Mieszkańców domów najbliżej rzeki powiadomiono o możliwości skorzystania z ewakuacji.
Nowy Sącz. Wysoki stan wody na rzece Dunajec. Tak wygląda w ...
W powiecie dąbrowskim najgorsza sytuacja była w gminach Olesno, Szczucin i Radgoszcz. Woda m.in. z rzeki Breń i potoku Upust zalała posesje i pola uprawne. Strażacy cały czas wypompowują wody z rozlewisk. Wiele domów wciąż stoi w wodzie. Wciąż nieprzejezdny jest most w Zabrniu i droga powiatowa Szczucin - Suchy Grunt - Radwan. Poziom wody na mniejszych rzekach powoli się stabilizuje. Mieszkańcy z niepokojem obserwują jednak Wisłę - do powiatu dąbrowskiego zbliża się bowiem fala wezbraniowa.
Powiat wadowicki. Woda zalała boiska i szatnie lokalnych klu...
W Nowym Sączu prezydent Ludomir Handzel w piątek ogłosił alarm przeciwpowodziowy, m.in. dlatego, że rzeka Kamienica przekroczyła stan alarmowy. Na Dunajcu odnotowano stan wody wysoki, a potok Łubinka przekroczył stan ostrzegawczy.
Poprawia się sytuacja w powiecie nowosądeckim - kilka gmin odwołało pogotowie przeciwpowodziowe, w tym Łabowa, Nawojowa i Grybów. W całym powiecie odnotowano lokalne podtopienia i osuwiska.
Poziom Soły w Oświęcimiu ciągle ponad stanem alarmowym, a je...
Z uwagi na wysoki stan wody w Dunajcu flisacy zawiesili spływ tratwami, ale w sobotę go wznowią.
Współpraca: TB, LK, BK, PACH, RG, ŁB, BS
