https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielka wycinka drzew na Pustyni Błędowskiej

Katarzyna Ponikowska
Projekt "Pustynia Błędowska" do tej pory został zrealizowany w 10 procentach
Projekt "Pustynia Błędowska" do tej pory został zrealizowany w 10 procentach Archiwum GOK urzędu gminy klucze
Od początku stycznia na Pustyni Błędowskiej, zwanej też "Polską Saharą", uwijają się robotnicy, którzy wycinają drzewa i krzewy zarastające jej obszar. Pierwszy etap wycinki potrwa do połowy kwietnia. - To ważny przyrodniczo teren, a projekt ma na celu uchronić pustynny charakter tego miejsca - podkreśla Marian Pajdak ze Stowarzyszenia Polska Sahara.

Prace prowadzone są pod nadzorem naukowców i leśników. W sumie obejmą ok. 300 hektarów. Do tej pory wykonano jakieś 10 proc. wycinki. - Prace potrwają do połowy kwietnia. Potem musimy przerwać, bo rozpoczyna się okres lęgowy ptaków - wyjaśnia Agnieszka Walnik z Urzędu Gminy Klucze, kierownik projektu "Pustynia Błędowska".

Wycinka będzie kontynuowana od października do kwietnia. Projekt ma ocalić charakterystyczne wydmy śródlądowe i napiaskowe murawy, które są ewenementem na skalę europejską. - Zachowanych zostanie też kilkanaście gatunków roślin, które są charakterystyczne dla obszarów piaszczystych. Resztę traktujemy jako chwasty - mówi Pajdak.

Na pustyni występują gatunki roślin objęte ścisłą ochroną, jak np. dziewięćsił bezłodygowy, kruszczyk rdzawoczerwony czy widłak jałowcowaty. Inwentaryzacja ornitologiczna wykazała ponadto, że mieszka tu 45 gatunków ptaków. Są m.in. lelek, dudek, gąsiorek, świergotek polny i białorzytka. Pustynię zamieszkują też ssaki: sarny, dziki, lisy, kuny, łosie i bobry.

Projekt "Pustynia Błędowska" jest finansowany z pieniędzy unijnych, Ministerstwa Środowiska i budżetu gminy Klucze. Jego realizacja rozpoczęła się w styczniu 2011 roku. Do tej pory m.in. oczyszczono 250 hektarów terenu z niewybuchów - pozostałości po poligonie wojskowym. W budynku Urzędu Gminy powstało Pustynne Centrum Informacji.

Koszt realizacji całego projektu wynosi ok. 9 mln zł.

Studniówki w Małopolsce 2013 [ZDJĘCIA]

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

d
dsg
co za firma zajmuje się wycinką drzew na pustyni a także zniszczonych drzew po huraganie?
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska