Wielki finał odkrywania Małopolski [ZDJĘCIA Z GALI]

Marek Długopolski
Grand Prix 19. edycji plebiscytu „Wielkie Odkrywanie Małopolski” i czek na 50 tysięcy złotych trafiły do Rybnej. Nagrody odebrali Kinga Kurlit-Heller, niestrudzona promotorka Rybnej, i Szymon Łytek, wójt gminy Czernichów.

- Odkrywamy, odkrywamy… I na szczęście końca nie widać tego odkrywania. Dlaczego? Bo Małopolska jest potęgą turystyczną - tak w piątek w Rytrze mówił Leszek Zegzda, członek Zarządu Województwa Małopolskiego, a jednocześnie prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

Rybna z Grand Prix

Uroczysty finał plebiscytu „Wielkie Odkrywanie Małopolski” odbył się podczas Małopolskich Obchodów Światowego Dnia Turystyki, a gospodarzem tego niezwykłego spotkania branży turystycznej było Rytro, zdobywca Grand Prix „Wielkiego Odkrywania Małopolski” w 2017 roku, i hotel „Perła Południa”.

Grand Prix i czek na 50 tysięcy złotych od marszałka Leszka Zegzdy odebrali Kinga Kurlit-Heller, niestrudzona promotorka Rybnej, oraz Szymon Łytek, wójt gminy Czernichów.

- Wszystkim, którzy nas wspierali, jeszcze raz bardzo, bardzo dziękuję - podkreśliła Kinga Kurlit-Heller. - Rybna zasługuje na ten tytuł, to przecież miejsce niezwykłe, tak jak i ludzie, którzy w niej mieszkają - zaznaczyła.

Wyróżnienia powędrowały na „koniec świata”, czyli do czarującej Nowicy (znanej choćby z malowniczych łemkowskich chyż oraz drewnianej cerkwi św. Paraskewy), a także Nowej Góry - niegdyś miasta, a dzisiaj wsi, m.in. z pięknym kościołem Zesłania Ducha Świętego.

Zobacz wyniki głosowania:

KLIKNIJ i wybierz kategorię:

Przewodnik Turystyczny Roku
Małopolska Osobowość Turystyki
Atrakcja Turystyczna Roku
Wydarzenie Roku
W Gościnie
Chata z Klimatem
Miejsce Niezwykłe

Małopolskie skarby

- Żegiestów to moje ulubione miejsce - wyznał prof. Zygmunt Kruczek z krakowskiej AWF. Od piątku jest nie tylko globtroterem, wychowawcą dwóch pokoleń studentów, ale także „Małopolską osobowością turystyki”.

Do prestiżowego grona wyróżnionych w tej kategorii dołączyli także Dariusz Krzyształowski, prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Rawelin”, Wioleta Kowalczyk, właścicielka pensjonatu „Orlik” w Bukowinie Tatrzańskiej, Magdalena Miller i Kasper Świerzowski z dworu w Kwiatonowicach oraz ks. Jan Pipka, proboszcz parafii greckokatolickiej Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krynicy-Zdroju.

Wojciech Zabielski, który chodzi własnymi ścieżkami po Krakowie, został „Przewodnikiem roku”. Nasi Czytelnicy wyróżnili również Małgorzatę Nalepę, charyzmatyczną przewodniczkę po kościele św. Michała Archanioła w Binarowej, a także Józefa Sachę, przewodnika górskiego i terenowego - w zawodzie od 42 lat.

Krakowski HistoryLand nie miał sobie równych wśród „Atrakcji turystycznych”. Wyróżnieniami nagrodzono zaś Schrony pod budynkami Centrum Administracyjnego Kombinatu w Krakowie-Nowej Hucie, a także Ogród Pełen Lawendy w Ostrowie.

Państwa serca podbiły także - to już „Wydarzenie 2018” - „Weekend z zabytkami Powiatu Bocheńskiego” (laureat) oraz XII EKO Bieg po Dolinie Będkowskiej i XXII Gwiaździsty Zlot Turystyczny Szlakami św. Jana Pawła II. Kapituła swoje wyróżnienie przyznała akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”. Spośród „Chat z klimatem” wybrali Państwo uroczą Kozinówkę z Zawoi (laureat),„W Słonecznej Dolinie” z Kamienicy, a także Pokoje gościnne u Sobka ze Sromowiec Niżnych.

„W gościnę” głosujący w WOM najchętniej wybraliby się do niezwykłego krakowskiego hostelu na wodzie „Marta” (laureat), do krakowskiego Avanti Home, a także Domu Wypoczynkowego „Beskid” w Piwnicznej.

- Małopolska to również wspaniali ludzie - uśmiechnięci, pomysłowi, ambitni, pozytywnie „zakręceni”. Mają charyzmę i wiedzę. Bez nich nie byłoby tych kilkunastu milionów turystów odwiedzających nasz region - mówił Paweł Mierniczak, dyrektor Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

Patronat honorowy nad naszym „Wielkim Odkrywaniem Małopolski” sprawował Jacek Krupa, marszałek Małopolski. Plebiscyt tradycyjnie organizowany jest przez „Gazetę Krakowską” przy współpracy z Samorządem Województwa Małopolskiego, Małopolską Organizacją Turystyczną, a także Radiem Kraków SA i TVP 3 Kraków.

Najnowsze oferty na Black Friday

Materiały promocyjne partnera

Wideo