FLESZ - Większe kary, czyste lasy?
- Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze poniosło wielką stratę. Odszedł na wieczną wędrówkę wspaniały , szlachetny i prawy człowiek, niestrudzony krzewiciel wiedzy o ojczystym kraju, niezapomniany kolega i przyjaciel - mówi Zbigniew Kresek, działacz turystyczny, członek honorowy PTTK, który razem ze Zbigniewem Twarogiem przez 70 lat przemierzał turystyczne szlaki i działał w PTTK.
Zbigniew Twaróg urodził się 17 czerwca 1924 r. w Sowlinach koło Limanowej. Szkołę podstawową ukończył w Przemyślu, liceum handlowe w Nowym Sączu, studiował na Wyższej Szkole Ekonomicznej w Krakowie, uzyskując tytuł magistra ekonomii. Od 1947 r. mieszkał w Krakowie, w latach 1950-1989 r. pracował w Dyrekcji Okręgowej Poczty i Telekomunikacji.
W latach szkolnych działał w Związku Harcerstwa Polskiego, zaś jako student w Bratniej Pomocy Studentów Akademii Handlowej, a w latach 1975-2013 w Stowarzyszeniu Absolwentów Uniwersytetu Ekonomicznego; za tę działalność uzyskał nagrodę „Błękitny Laur” za wybitne kreowanie wizerunku Uniwersytetu wśród wielu pokoleń absolwentów.
We wrześniu 1939 r, uciekając przed wojskami niemieckimi na wschód, odbył wędrówkę zakończoną we Lwowie: jego wspomnienia z tej eskapady p.t. Wspomnienia spisane z okazji 75. rocznicy „wycieczki – ucieczki„ uzyskały w 2016 r. nagrodę Grand Prix w X edycji konkursu „Z historii i tradycji turystyki i krajoznawstwa w Polsce”.
Zainteresowania krajoznawcze i chęć społecznego działania zaprowadziły go w szeregi organizacji społecznych. Do Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego wstąpił w 1947 r. a od 1950 r. był członkiem PTTK. Przez całe życie był związany z Oddziałem Krakowskim PTTK, w którym pełnił różne funkcje: w latach 1953-1955, 1972-1974, 1978-1983 był członkiem zarządu oddziału, w latach 1955-1957 - wiceprezesem, w latach 1974-1978 sekretarzem a w latach 1983-1993 prezesem.
W latach 2001-2009 był sekretarzem, a potem wiceprezesem Oddziałowego Sądu Koleżeńskiego. W latach 1997-1985 był członkiem Zarządu Wojewódzkiego PTTK, W latach 1989-1993 był także członkiem Zarządu Głównego PTTK. Był inicjatorem, organizatorem i pierwszym przewodniczącym Regionalnego Forum Oddziałów PTTK (obecnie Małopolskie Forum Oddziałów PTTK) oraz przewodniczącym Rady Fundacji Muzeów Regionalnych woj., krakowskiego. Był założycielem i długoletnim prezesem zakładowego koła PTTK „Łączność”.
Zbigniew Twaróg przez 70 lat brał czynny udział w tak wielu przedsięwzięciach i dokonaniach Oddziału Krakowskiego PTTK. Był inicjatorem i organizatorem lub współorganizatorem wielu imprez, sesji, narad o zasięgu lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim. Z najważniejszych: brał udział w budowie schroniska na Hali Krupowej, komitecie odbudowy schroniska na Babiej Górze, tworzeniu Muzeum Regionalnego PTTK w krakowskiej Rydlówce, jubileuszu 100-lecia organizacji turystycznej w Krakowie w 1973 r. oraz 1.i 2. Krakowskiego Sympozjum Przewodnickiego (1973 i 1978), Krakowskich Dni Turystyki (1978-1992), Spotkań przy Miedzy.
W 1988 r, zainicjował i zorganizował w Ojcowie imprezę w 125. rocznicę Powstania Styczniowego – od tego czasu impreza ta odbywa się corocznie. Był współorganizatorem sesji Polacy w rumuńskiej Bukowinie (1994), wiceprzewodniczącym małopolsko-śląskiego komitetu Organizacyjnego 100-lecia Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego (2004-2006), współorganizatorem ogólnopolskiego spotkania członków honorowych PTTK w Dobczycach (2008), XXXIX Centralnego Zlotu Krajoznawców CZAK – Kraków 2009. W 2015 r. , w 91. roku jego życia z jego inicjatywy powstał Małopolski Krąg Seniorów ; był jego sekretarzem i organizatorem dorocznych spotkań.
- Był organizatorem doskonałym. Każde przedsięwzięcie w jakim brał udział musiało być dokładnie zaplanowane i realizowane zgodnie z założeniami. Wiele wymagał od swoich współpracowników, ale sam dawał z siebie wszystko. Potrafił współdziałać z ludźmi, szanował ich, unikał konfliktów, można było na nim polegać. Był wzorem solidności i poczucia obowiązku - wspomina Zbigniew Kresek. - Największą pasją jego życia było krajoznawstwo. Był niestrudzonym krzewicielem wiedzy o ojczystym kraju, którą zdobywał gromadząc książki, albumy, mapy i dokumenty. Umiłowaniem kraju i wiedzą o nim dzielił się z niesłabnącym entuzjazmem prowadząc wycieczki, organizując imprezy, wygłaszając prelekcje i pokazy przezroczy.
Zbigniew Twaróg był autorem informatora turystycznego Trasa E7 i T7 przez Polskę Południową z tłumaczeniem na języki czeski, węgierski, angielski, francuski i niemiecki oraz wielu artykułów na tematy krajoznawcze dla lokalnej prasy i różnych opracowań okolicznościowych. Przez kilka lat (1974-1981) brał udział w cyklu audycji radiowych krakowskiej Rozgłośni Polskiego radia Plecak informacji turystycznych z propozycjami wycieczek po regionie, był autorem propozycji i programów wycieczek krajoznawczych dla krakowskich biur podróży. Prowadził te wycieczki, zarówno na zlecenie biur turystycznych, jak i społecznie, zwłaszcza dla szkół i kół PTTK.
Naturalną konsekwencją jego zainteresowań i pasji było uzyskanie wielu uprawnień krajoznawczych i turystycznych. Był przodownikiem turystyki górskiej i pieszej, instruktorem krajoznawstwa Polski (od 1984 r. Zasłużonym Instruktorem Krajoznawstwa)., ale ważnym polem jego działalności było przewodnictwo. Formalne uprawnienia przewodnika terenowego uzyskał w 1960 r. w ówczesnym Kole Przewodników po Ziemi Krakowskiej, które już wkrótce przekształciło się w Koło Przewodników Terenowych. W kole tym pełnił różne funkcje; był członkiem zarządu (1964-1966), sekretarzem (1977-1979), prezesem (1966-1971 i 1973-1975) oraz przewodniczącym komisji rewizyjnej (1975-1977). Po reorganizacji kół przewodnickich był członkiem Klubu Przewodników Terenowych i Beskidzkich im. Władysława Krygowskiego. Był inicjatorem i współorganizatorem szkolenia i zdobywania uprawnień przez krakowskich przewodników na poszczególne województwa i trasy krajowe; sam uzyskał uprawnienia na 28 z ówczesnych 49 województw oraz 5 miast wydzielonych – był to swoisty rekord. W 2008 r. został wyróżniony tytułem honorowym Zasłużonego Przewodnika PTTK.
Za swa działalność został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, odznaczeniami resortowymi Zasłużonego Działacza Turystyki, Za Zasługi dla Kultury Polskiej oraz – za pracę zawodową – Zasłużonego Pracownika Łączności, a także odznaczeniami regionalnymi: Za Zasługi dla Ziemi Krakowskiej, za Pracę Społeczną dla Krakowa, Złotym Krzyżem Małopolski. PTTK uhonorowało go Złotą Odznaką PTTK, Złotą Odznaką Zasłużonego w pracy PTTK wśród młodzieży, tytułami Zasłużonego Przewodnika i Zasłużonego Instruktora Krajoznawstwa. W 1993 r. XIII Walny Zjazd PTTK nadał mu tytuł Członka Honorowego PTTK. Był także Członkiem Honorowym Oddziału Krakowskiego PTTK.
W zeszłym roku Zbigniew Twaróg odebrał od Gazety Krakowskiej na gali plebiscytu "Wielkie Odkrywanie Małopolski" nagrodę 20-lecia.
Pogrzeb Zbigniewa Twaroga odbędzie się 3 września o godz. 14 na Cmentarzu Komunalnym w Limanowej.
- Oto najdziwniejsze nazwy polskich wsi. W niektóre aż trudno uwierzyć
- Plaża jak nad morzem! Tłumy na nowym kąpielisku w Małopolsce
- Przedpremiera nowego katalogu IKEA 2021. Czym zaskoczy?
- Prywatny inwestor chce wybudować w Krakowie pięć linii metra
- Trasa Łagiewnicka: Trwa budowa tuneli [ZDJĘCIA]
- Kraków. Co z tą przebudową Krakowskiej jest nie tak?
