Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Odpust Wniebowzięcia Matki Bożej odbywa się co roku w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej od niemal 400 lat i gromadzi setki tysięcy wiernych. Początki tego odpustu sięgają początków XVII w., gdy powstał kalwaryjski klasztor Bernardynów.
W niedzielę (22 sierpnia 2021) miały miejsce uroczystości centralne. Rozpoczęły się o godz. 6.30 rano mszą św. przy kościele Grobu Matki Bożej, po której rozpoczęła się Procesja Wniebowzięcia Matki Bożej.
W tym roku dołączyłem i ja do tej wielkiej pątniczej wspólnoty, aby zyskać łaskę odpustu. Dołączyłem do wspólnoty, w której przez dziesiątki lat uczestniczył św. Jan Paweł II, wędrując tutaj jako dziecko, kapłan, biskup i papież - mówił podczas homilii arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.
Zakończeniem były nieszpory o godz. 18 oraz procesja z figurą Matki Bożej Wniebowziętej.
W procesji kalwaryjskiej tradycyjnie idą zorganizowane grupy młodych ludzi, panie z kół gospodyń wiejskich, młodzi małżonkowie, górale oraz przedstawiciele wielu organizacji. Charakterystyczne są tzw. asysty z różnych miejscowości. Występują w ludowych strojach. Jest ich kilkadziesiąt. Szczególnym znaczeniem cieszy się Asysta Cieszyńska, która uczestniczy w uroczystościach od 1740 r. Pątnicy znad Olzy cieszą się specjalnymi przywilejami. Mogą m.in. nieść trumnę z figurą Matki Bożej.
Na czas uroczystości, od piątku 20.08.2021 do niedzieli, na terenie Kalwarii Zebrzydowskiej wprowadzono zakaz sprzedaży alkoholu.
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej zostało ufundowane na początku XVII w. przez rodzinę Zebrzydowskich. Równolegle z klasztorem Bernardynów wybudowano dróżki przypominające kompozycją miejsca święte w Jerozolimie.
