https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielki Odpust Wniebowzięcia NMP w Kalwarii Zebrzydowskiej. Niezwykła tradycja [ZDJĘCIA]

Bogumił Storch
22 sierpień 2021. Uroczystości w Kalwarii Zebrzydowskiej
22 sierpień 2021. Uroczystości w Kalwarii Zebrzydowskiej o. Franciszek Salezy Nowak OFM
Podczas uroczystości Wielkiego Odpustu ku czci Wniebowzięcia NMP w Kalwarii Zebrzydowskiej, które zakończyły się w niedzielę (22 sierpnia 2021) charakterystyczne są tzw. asysty z różnych miejscowości. Występują w ludowych strojach. Jest ich kilkadziesiąt.

Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Odpust Wniebowzięcia Matki Bożej odbywa się co roku w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej od niemal 400 lat i gromadzi setki tysięcy wiernych. Początki tego odpustu sięgają początków XVII w., gdy powstał kalwaryjski klasztor Bernardynów.

W niedzielę (22 sierpnia 2021) miały miejsce uroczystości centralne. Rozpoczęły się o godz. 6.30 rano mszą św. przy kościele Grobu Matki Bożej, po której rozpoczęła się Procesja Wniebowzięcia Matki Bożej.

W tym roku dołączyłem i ja do tej wielkiej pątniczej wspólnoty, aby zyskać łaskę odpustu. Dołączyłem do wspólnoty, w której przez dziesiątki lat uczestniczył św. Jan Paweł II, wędrując tutaj jako dziecko, kapłan, biskup i papież - mówił podczas homilii arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.

Zakończeniem były nieszpory o godz. 18 oraz procesja z figurą Matki Bożej Wniebowziętej.

W procesji kalwaryjskiej tradycyjnie idą zorganizowane grupy młodych ludzi, panie z kół gospodyń wiejskich, młodzi małżonkowie, górale oraz przedstawiciele wielu organizacji. Charakterystyczne są tzw. asysty z różnych miejscowości. Występują w ludowych strojach. Jest ich kilkadziesiąt. Szczególnym znaczeniem cieszy się Asysta Cieszyńska, która uczestniczy w uroczystościach od 1740 r. Pątnicy znad Olzy cieszą się specjalnymi przywilejami. Mogą m.in. nieść trumnę z figurą Matki Bożej.

Na czas uroczystości, od piątku 20.08.2021 do niedzieli, na terenie Kalwarii Zebrzydowskiej wprowadzono zakaz sprzedaży alkoholu.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej zostało ufundowane na początku XVII w. przez rodzinę Zebrzydowskich. Równolegle z klasztorem Bernardynów wybudowano dróżki przypominające kompozycją miejsca święte w Jerozolimie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka pełna emocji i starć

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Do Krakowa zjechały na targi małe, mobilne... domy. Ile za ruchomy metr?

Do Krakowa zjechały na targi małe, mobilne... domy. Ile za ruchomy metr?

„Szlak Dolinek Jurajskich na raty” – PTTK zaprasza na weekendową wycieczkę

NASZ PATRONAT
„Szlak Dolinek Jurajskich na raty” – PTTK zaprasza na weekendową wycieczkę

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska