Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Wielkie odkrywanie Małopolski" - nowa mapa już jutro!

Piotr Rąpalski
Już jutro w naszej gazecie znajdziecie kolejną mapę z cyklu "Wielkie odkrywanie Małopolski - szlaki znane i nieznane".

Tym razem zapraszamy w podróż po dolinach podkrakowskich. Sugerujemy najciekawsze trasy piesze, rowerowe i samochodowe.

Mapy przygotowaliśmy dzięki współpracy z samorządem województwa. Publikujemy je co tydzień w każdą sobotę aż do końca wakacji.

Jutrzejsza mapa dokładnie opisuje tereny wokół Krakowa i Wyżyny Miechowskiej. Od Jerzmanowic po Proszowice i z Wieliczki aż do Kozłowa. Opracowanie zawiera też plan centrum stolicy regionu.

Proponujemy trasy, które ułatwią zwiedzanie okolicy.
Pierwszy z trzech pieszych szlaków to zwiedzanie samego Krakowa. Prowadzi krętymi uliczkami dzielnic Kazimierza i Starego Miasta. Druga trasa to droga ze stacji PKP w Zabierzowie przez dolinę Kluczwody, Bębło aż do parku w Ojcowie.
Trzecia pozwoli nam zwiedzić Rydlówkę w Bronowicach, poaustriackie forty w Toniach i Zielonkach.

Na kolejne dwa szlaki warto wybrać się rowerem. Pierwszy pozwoli zwiedzić park narodowy w Ojcowie, zamek w Pieskowej Skale, a następnie podziwiać panoramę okolicy jadąc przez Imbramowice, Wysocice, Minogę, Rzeplin i Skałę. Po drodze miniemy sporo zabudowań dworskich z XVIII i XIX wieku. Można też zboczyć z trasy, by zwiedzić zamek w Korzkwi.

- Trasy opracowaliśmy tak, aby dzięki nim można było podziwiać najpiękniejsze miejsca regionu - zapewna Roman Trzmielewski z firmy Compass, która przygotowała mapy. Drugi rowerowy szlak to pętla między Słomnikami a Proszowicami. Wiedzie od Raciborowic przez Luborzycę, Koniuszą, Goszczę. Trasa samochodowa natomiast pozwala w łatwy sposób objechać niemal cały prezentowany region.

Mapa to jednak nie wszystko. Na jej rewersie znajduje się wiele dodatkowych informacji. Opis parków narodowych, lista najciekawszych obiektów ze Szlaku Architektury Drewnianej, a nawet repertuar wakacyjnych koncertów muzyki klasycznej, których możemy posłuchać na trasie. Zachęcamy też do wybrania się na Szlak Orlich Gniazd (czyli średniowiecznego systemu twierdz), śladami bitew powstania styczniowego oraz na szlak tradycyjnego rzemiosła.

Mnóstwo miejsca na rewersie poświęcamy też zwycięzcom konkursu "Wielkie Odkrywanie Małopolski", który od lat prowadzimy z Małopolskim Urzędem Marszałkowskim. Nagradzamy w nim przedsiębiorstwa i instytucje, które najlepiej służą turystom. Oni sami zresztą na nie głosują, a to najlepsza rekomendacja dla hoteli, restauracji, stacji narciarskich czy muzeów. Mapa prezentuje laureatów konkursu z lat 2000-2012.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska