https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie plany i nowe logo Kraków Airport

Bartosz Dybała
Fot: Adam Wojnar/Polska_press
Port lotniczy w Balicach zmienił logotyp i chwali się terminalem. W planach jest też nowy pas startowy.

25 tys. zł kosztowało nowe logo Kraków Airport. - Bryła budynku była dla nas oczywistą inspiracją i punktem wyjścia przy tworzeniu znaku - przyznaje Krzysztof Drumiński ze studia graficznego „2 code”, jeden z autorów loga. Chodzi o budynek nowego terminalu pasażerskiego, którego rozbudowa i modernizacja zakończyła się z końcem ubiegłego roku. Prace rozpoczęły się w kwietniu 2013 r.

- Wykorzystaliśmy również trójkąty, które są w siatce budynku. Pozwoliło to wyznaczyć ostateczny kształt znaku. W środku wkomponowany został symbol samolotu - dodaje Drumiński. W poprzednim były dmuchawce.

Nie da się ukryć, że krakowski port lotniczy w Balicach w ostatnich 10 latach mocno się rozwinął. Nie tylko jeśli chodzi o inwestycje, które widać gołym okiem. W tym momencie z Krakowa jest realizowanych 101 regularnych połączeń. W 2008 r. było ich o 34 mniej. Z początkiem lutego informowaliśmy, że Ryanair, największy w Europie niskobudżetowy przewoźnik lotniczy, rusza z nowymi połączeniami z Krakowa. Na liście pojawiło się 14 nowych tras w sezonie zimowym (2017/2018). Są to: Są to: Ateny, Barcelona, Berlin, Glasgow, Goeteborg, Lizbona, Malmo, Marrakesz, Marsylia, Neapol, Norymberga, Praga, Sewilla i Tel Awiw.

Ostatnio Ryanair ogłosił, że od 2005 r. z Krakowa i do Krakowa przewiózł 14 milionów pasażerów. 14-milionową pasażerką Ryanaira była Lidia Telesz, która wraz z przyjaciółmi podróżowała z Krakowa do Walencji. Połączenie do tego hiszpańskiego miasta jest jedną z nowych tras irlandzkiego przewoźnika w ramach siatki połączeń ze stolicy Małopolski. W tym roku na lotnisku w Krakowie Ryanair obsłuży 2,8 miliona pasażerów i przyczyni się do utworzenia 2 tys. miejsc pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Bardzo dużą inwestycją była oczywiście rozbudowa i modernizacja terminalu pasażerskiego. W jego nowej części znalazła się m.in. przestronna sala odbioru bagażu rejestrowanego z trzema karuzelami czy strefa ogólnodostępna, gdzie można oczekiwać na przylatujących bliskich.

Ostatnio przedstawiciele portu pochwalili się również, że jako pierwsi wprowadzili udogodnienia dla... czworonogów. Chodzi o park dla zwierząt, który powstał na terenie lotniska. Okazuje się bowiem, że pasażerowie coraz częściej zabierają w podróż psy oraz koty. W ubiegłym miesiącu obsłużono 98 zwierząt, z czego 94 podróżowały w luku bagażowym, a cztery w kabinie. Dla porównania - w rekordowym dotąd kwietniu 2014 r. przewieziono 88 zwierzaków.

Przedstawiciele Kraków Airport nie spoczywają jednak na laurach i zamierzają realizować kolejne inwestycje. - Jesteśmy obecnie w trakcie realizacji planu inwestycyjnego do 2023 roku. Jego najważniejszym elementem jest budowa nowej drogi startowej - przyznaje Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport. - Obecnie trwają analizy środowiskowe. Planujemy uruchomić nowy pas w 2021 roku - dodaje.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 4

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto
>>> Zobacz inne odcinki MÓWIMY PO KRAKOSKU

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gosc
Nie rozumiem potrzeby zmiany logotypu. Dmuchawce byly lekkim i fajnym symbolem. Kazdemu kojarza sie chyba z latem, polska przyroda, dmuchaniem i roznoszeniem malenkich lotek przez wiatr w rozne strony. Wg. mnie doskonaly symbol- polski, ale nie przaśny :). Nowy logotyp, do ktorego twórców zainspirowała budowa terminala???? Przepraszam, ale terminal jest to taki budynek, ktory stanowi integralna czesc kazdego portu lotniczego na swiecie. Nie wiem cóż nadzwyczajengo jest w terminalu jakiegos podrzednego europejskiego lotniska...ze tak mocno zainspirowal twórców logotypu :) To, że został zbudowany to bardzo fajnie i w sumie nic szczególnego... Stary logotyp byl trafny i prosty. Ciezko bylo stworzyc cos rozwnie dobrego i prostego. A, że czas gonil, to zainspirowano sie...budowa terminala :P
M
Marian
Gdzie to logo???
t
trutty
To nowe i obrzydliwe logo lotniska Balice wydaje sie przedstawiać tonąca żaglówkę a wiec jest to metafora do aktualnego stanu lotniska kiedy dzieje sie na nim coraz gorzej i niedlugo bedziemy jezdzic do Jasionki pod Rzeszowem aby znow korzystać z lotniska,z prawdziwego zdarzenia.
R
Rudy z Budy
Nie dziw sie bo przeciez Gazeta Krakowska jest gazeta niemiecka a pracuja w niej rozne niedouczone miernoty ktore nigdzie indziej nie mogły znalesc pracy. Jezyka polskiego uczono ich na kursach wieczorowych w Passau, siedzibie koncernu Verlagsgruppe ktory jest wlascicielem GK a edukacje zakończyli na poziomie gimnazjum. Wczoraj jedna taka rozpoczęła swoj artykul od zawołania: "Ludzie."
Poziom dziennikarstwa GK mozna określić tylko jako dno intelektualne.
R
Rudy z Budy
Osiągnięcia i rozwój lotniska w Balicach sa efektem wielu lat pracy, profesjonalizmu oraz poświęcenia poprzedniego dyrektora Pana Pamuły. Obecna dyrekcja z nadania składa sie z dyletantów ktorzy plagiaryzuja ścieżkę wytyczona przez Pana Pamule a jakiekolwiek zmiany wychodzą lotnisku na gorsze. Przykładem ohydne logo ktore kosztowało 25 tysiecy zlotych czy tez plany budowy nowego pasa startowego ktory bedzie sie przecinał z juz istniejącym. Pan Pamula powinien powrócić na pozycje dyrektora lotniska aby zagwarantować jego dynamiczny rozwój a nie tylko mierne przetrwanie.
k
kier
Nie Lizbona a Porto jest nowym połączeniem .To ma być rzetelne dziennikarstwo?
O
Odpowiedź
Ktoś "musiał" zarobić.
o
olo
trudno było zrobić lepsze - proste i ładne - no i się nie udało, ale pytanie po co?

Wybrane dla Ciebie

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Cyberataki GRU uderzają w Polskę. Firmy, logistyka i zwykli użytkownicy na celowniku

Cyberataki GRU uderzają w Polskę. Firmy, logistyka i zwykli użytkownicy na celowniku

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska