Zanim wyborcy idąc do urn wytypują swoich reprezentantów 25 października, „Gazeta Krakowska” już teraz sprawdza popularność kandydatów na posłów i senatorów. Ze zwycięzcami przeprowadzimy wywiady, które opublikujemy na naszych łamach i stronie internetowej. Na razie szykuje się niespodzianka, bo w większości okręgów to ci mniej znani politycy cieszą się większą sympatią od wyjadaczy.
Roszady nastąpiły w prawyborach do Sejmu w Krakowie: na drugie miejsce wskoczył wczoraj kandydat PiS Piotr Ćwik, zastępując Jerzego Meyszowicza, reprezentanta Nowoczesnej.pl. Dogania ich posłanka PO Jagna Marczułajtis-Walczak. Te zmiany oznaczają, że poza podium znalazł się Konrad Berkowicz - „jedynka” Korwina. Zaraz za nim plasuje się jego partyjny kolega Patryk Wącławski.
Numerem jeden wciąż jest Ryszard Śmiałek z lewicy. Tymczasem obecni posłowie, jak Barbara Bubula z PiS-u, Ireneusz Raś, Lidia Gądek i Józef Lassota z PO nie zebrali jeszcze ani jednego głosu! Jedynki dwóch największych partii - Rafał Trzaskowski z PO i Małgorzata Wassermann z PiS-u radzą sobie lepiej, ale ich wynik jest wciąż bardzo mizerny.
Platforma Obywatelska jest najbardziej widoczna w Tarnowie. Jej poseł Robert Wardzała może się pochwalić największą liczbą głosów nie tylko w tym okręgu, ale w całych sejmowych prawyborach. Za nim znajduje się jego partyjny kolega Marek Koziara.
O kolejne miejsca w tym okręgu walczą przede wszystkim przedstawiciele komitetu Kukiza. Z podium spadł wczoraj Marek Ciesielczyk, a wskoczyła na nie Monika Kusek. Spore szanse na awans ciągle ma minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, nadzieja ludowców na mandat w regionie. Z kolei w Krakowie jedynki PiS i PO - Włodzimierz Bernacki i Urszula Augustyn - mają znikome szanse na dogonienie liderów.
Najmocniejszą jedynką Platformy jest na razie marszałek województwa Marek Sowa w Małopolsce zachodniej, ale wciąż znajduje się poza główną stawką. Niezmiennie w tym okręgu liderką są kandydaci Zjednoczonej Lewicy - Edyta Luks i Marek Nazarowski. Trzecie miejsce ma Józef Kała z PSL. Coraz bliżej podium jest Robert Maciaszek, poseł PO.
- Ciężko prowadzi się kampanię, gdy jest tyle obowiązków w Sejmie. Niemniej każdą wolną chwilę staram się spędzać z wyborcami. Jestem ciepło przyjmowany - komentuje Maciaszek. - Bardzo często słyszę miłe słowa od ludzi, którzy są rozczarowani Platformą lub nigdy na nią nie głosowali. Mimo że w wyborach do Sejmu nie ma JOW-ów, wyborcy wolą jednak głosować na konkretne osoby niż na partie - dodaje.
W okręgu nowosądeckim bez zmian w czołówce: pojedynek toczy się między Wojciechem Cieślakiem z PiS i Andrzejem Gutem Mostowym z PO. Oprócz nich na podium plasuje się na razie kandydat Kukiza Andrzej Skupień.
Wśród kandydatów na senatorów absolutnym liderem jest Włodzimierz Okrajek z PSL, startujący w okręgu obejmującym powiaty krakowski, miechowski i olkuski. Ma najwyższy wynik nie tylko w prawyborach do Senatu, ale w całym plebiscycie.
Głosowanie trwa do 12 października.
Weź udział w głosowaniu!
PRAWYBORY W WOJEWÓDZTWIE MAŁOPOLSKIM - GŁOSUJ!
SENAT:
- Okręg nr 30 Powiaty chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski i wadowicki
- Okręg nr 31 Powiaty krakowski, miechowski i olkuski
- Okręg nr 32 Kraków: dzielnice Grzegórzki, Prądnik Czerwony, Prądnik Biały, Czyżyny, Mistrzejowice, Bieńczyce, Wzgórza Krzesławickie i Nowa Huta
- Okręg nr 33 Kraków: dzielnice Stare Miasto, Krowodrza, Bronowice, Zwierzyniec, Dębniki, Łagiewniki-Borek Fałęcki, Swoszowice, Podgórze Duchackie, Bieżanów-Prokocim i Podgórze
- Okręg nr 34 Powiaty bocheński, brzeski, proszowicki i wielicki
- Okręg nr 35 Tarnów oraz powiaty dąbrowski i tarnowski
- Okręg nr 36 Powiaty limanowski, nowotarski i tatrzański
- Okręg nr 37 Nowy Sącz oraz powiaty gorlicki i nowosądecki
SEJM:
- Okręg nr 12 Powiaty: chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski i wadowicki
- Okręg nr 13 Kraków oraz powiaty: krakowski, miechowski i olkuski
- Okręg nr 14 Nowy Sącz oraz powiaty: gorlicki, limanowski, nowosądecki, nowotarski i tatrzański
- Okręg nr 15 Tarnów oraz powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, proszowicki, tarnowski i wielicki