Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieści z miasta, wieści z powiatu

Halina Gajda
fot. Marcin Makówka
Poznaj najnowsze wiadomości z naszego regionu!

Strefa na koniec kadencji
W poniedziałek oficjalnie zakończyły się prace przy budowie układu komunikacyjnego w drugiej części specjalnej strefy ekonomicznej. Roboty trwały do ostatniej chwili, ekipy budowlane pracowały tam jeszcze w sobotę po południu. Tym sposobem miasto dysponuje wolnymi, uzbrojonymi w media terenami do inwestowania. Pozostaje nam czekać na chętnych do wyłożenia pieniędzy na działalność w Gorlicach.

Szpital w złotej setce najlepszych
Szpital Specjalistyczny im. H. Klimontowicza w Gorlicach znalazł się znów w czołówce ważnego rankingu Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Szpital zajął 64. miejsce w Polsce wśród zabiegowych szpitali wielospecjalistycznych. To awans o cztery pozycje względem wyniku z roku ubiegłego. Pod uwagę brane były m.in. budynki, diagnostyka, system sterylizacji, polityka lekowa, komfort pobytu pacjenta.

Wymieniamy piece, chronimy naturę
Prawie 885 tysięcy złotych dostało miasto z funduszu ochrony środowiska na program wymiany pieców.

Zgłoszenia do nagrody trwają
Do 30 grudnia można zgłaszać kandydatów do nagrody Pro Publico Bono. Nagroda ta to wyraz uznania i wdzięczności za zasługi na niwie działalności społecznej i charytatywnej na rzecz mieszkańców gorlickiego.Zgłoszenia wraz z pisemnym uzasadnieniem należy kierować na adres: Starostwo Powiatowe, 38-300 Gorlice, ul. Biecka 3, Biuro Rady Powiatu z dopiskiem: Pro Publico Bono.

Ponad dwanaście tysięcy na zabytki
Dokładnie 12 120 złotych to ostateczny wynik kwesty przeprowadzonej na cmentarzu parafialnym w Gorlicach. Pieniądze pomogą w remoncie i odrestaurowywaniu kolejnych zabytkowych pomników.

W szpitalu działa pracowania rezonansu
W środę w szpitalu otwarta została pracownia rezonansu magnetycznego. Tym samym gorliczanie nie będą musieli już jeździć na to badanie do Nowego Sącza czy Krakowa.

Utrudnienia na Łokietka
Do 30 grudnia 2014 roku nastąpi czasowe zamknięcie odcinka ulicy Łokietka. Zamknięty dla ruchu będzie fragment od skrzyżowania z ulicą Pod Lodownią w górę ulicy, na odcinku o długości ok. 190 metrów. Prowadzona tam będzie modernizacja.

Zbierają grosz do grosza
Dokładnie 2550 złotych udało się zebrać libuszanom na konto budowy parkingu przy kościele. Pieniądze pochodzą ze sprzedaży zebranego złomu oraz sprzedanych stroików na groby.

Nowy dom dla wozu strażackiego[b]
Druhowie z OSP w Klimkówce mają nowy garaż. Wójt gminy Jan Morańda zapowiada, że w przyszłym roku zostanie odpowiednio wyposażony. Inwestycja mogła być zrealizowana dzięki dotacji z programu Małopolskie Remizy. Wartość prac to około stu tysięcy złotych.

Biecz w kadrze filmowym
Gmina Biecz uczestniczy w projekcie realizowanym przez Związek Powiatów Polskich. W ramach projektu został nagrany film promocyjny opowiadający o walorach związanych z oświatą, zdrowiem i transportem. Celem projektu jest zwiększenie dostępności tych właśnie dziedzin dla mieszkańców.

Szkoła nagrodzona za ekologię
Szkoła w Siarach otrzymała Międzynarodową Zieloną Flagę oraz krajowy tytuł Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej. Aby uzyskać certyfikat, szkoły musiały spełnić ostre kryteria, z których najważniejsze zakłada jak największe zaangażowanie uczniów w działania prozdrowotne i proekologiczne. Powstał między innymi ogródek z ziołami, dzieci uczyły się także, jak przygotowywać zdrowe posiłki.

Ogień pochłonął budynek
Dziewięć zastępów straży pożarnej brało udział w akcji gaszenia pożaru zabudowań gospodarczych. Druhowie z Moszczenicy, którzy jako pierwsi przyjechali na miejsce, zastali budynek objęty ogniem. Wewnątrz zgromadzone były plony oraz maszyny rolnicze, między innymi ciągnik, przyczepa wypełniona zbożem, samochód ciężarowy. Mimo wysiłków, prawie wszystko doszczętnie spłonęło. Przyczynę pożaru ustala policja.

Azbest można oddać bez kosztów
Do 30 listopada w Urzędzie Gminy w Łużnej przyjmowane będą wnioski dotyczące nieodpłatnego pozbycia się azbestowych pokryć dachowych.

Kanalizacja oddana do użytku
Zakończyły się administracyjne procedury związane z przekazaniem do użytkowania sieci kanalizacyjnej w Ropie. Gmina oficjalnie zawiaduje zarówno siecią, jak i oczyszczalnią oraz przepompownią. Za ponad dziewięć milionów złotych wybudowanych zostało piętnaście kilometrów sieci, do których podłączyło się około tysiąca domostw. To pierwszy etap inwestycji w ekologię w gminie. Kolejne wykonywane będą sukcesywnie wraz z pozyskiwaniem przez gminę dofinansowania z unijnych programów na lata 2014-2020. Przypomnijmy, że inwestycje wsparła dotacja ze środków zewnętrznych.

Pijalnia na znaczku turystycznym
Wysowska pijalnia pojawiła się na najnowszym znaczku turystycznym. Tego typu znaczki można otrzymać odwiedzając ciekawe miejsca. Krążek wykonany jest z naturalnego materiału - drewna, bez farb, lakierów, sztucznych elementów. Awers i rewers są zazwyczaj takie same. Znaczek ma wartość kolekcjonerską. Zasada jest taka, że jest to rękodzieło, każda sztuka jest więc wyjątkowa. Wysowska pijalnia jest 288. obiektem wyróżnionym w ten sposób w Polsce, a 51. w Małopolsce. Znaczek ma być formą pamiątki, dowodem, że turysta dotarł w dane miejsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska