- Uważam, że w największych ośrodkach, miastach potrzebni są wspólni kandydaci. Mam apel do wszystkich partii tworzących Koalicję 15 Października spróbujmy wyłonić wspólnego kandydata. Bardzo dobrze byłoby gdyby doszło do takiej sytuacji w Krakowie. Jesteśmy z posłem Ireneuszem Rasiem zainteresowani tą sprawą. Uczestniczymy w wielu rozmowach. Jest już tam kilku potencjalnych kandydatów, którzy się zgłosili. Myślę, że na końcu ta liczba będzie mniejsza, bo to daje szansę na sukces - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz.
Przypomnijmy, że w listopadzie ubiegłego roku urzędujący od 2002 roku prezydent Jacek Majchrowski ogłosił, iż nie będzie kandydował na kolejną kadencję. Przyznał też, że w roli swojego następcy widziałby Andrzeja Kuliga. Niedługo później wiceprezydent Andrzej Kulig potwierdził, że zamierza wystartować w wyborach na prezydenta miasta.
Władysław Kosiniak-Kamysz podczas spotkania w Tarnowie przypomniał o współpracy PSL z obecnymi władzami Krakowa. Osoby związane z PSL pełnią urzędowe funkcje. Dyrektorem Zarządu Zieleni Miejskiej jest Piotr Kempf, który jako reprezentant PSL startował w wyborach parlamentarnych. Z PSL związana jest też Małgorzata Marcińska, prezes Tauron Areny Kraków.
Gotowość startu w wiosennych wyborach na prezydenta Krakowa ogłosili już także rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie prof. Stanisław Mazur (Stowarzyszenie Lepszy Kraków), poseł Aleksander Miszalski (Platforma - Koalicja Obywatelska) oraz miejski radny Łukasz Gibała (Stowarzyszenie Kraków dla Mieszkańców).
Podział w krakowskim obozie władzy. Jest kolejny kandydat na...
Koalicję 15 października tworzy Platforma Koalicja-Obywatelska, Trzecia Droga (PSL, Polska 2050 Szymona Hołowni) i Nowa Lewica. Na razie Polska 2050 i Nowa Lewica nie wystawiły swoich kandydatów na prezydenta Krakowa. Jeżeli miałby więc być wspólny kandydat Koalicji 15 października, to w obecnej sytuacji w tym gronie musiałaby zapaść decyzja, czy ma być nim Aleksander Miszalski czy np. Ireneusz Raś (Centrum dla Polski, które wchodzi w skład Koalicji Polskiej z udziałem PSL).
W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?
