Władze Krakowa przedstawiły koszty ŚDM

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Fot. Arkadiusz Gola
Udostępnij:
Władze miasta przedstawiły pełne rozliczenie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Koszty wyniosły 27,2 mln zł, z czego realne koszty miasta to niewiele ponad 5 mln zł. Kraków zarobił natomiast ponad 3,1 mln zł za specjalne bilety komunikacyjne przygotowane na ŚDM.

- Miasto w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży pokrywało jedynie te wydatki, które zgodnie z prawem są wyłącznie zadaniami gminy i dzięki nim miasto może normalnie funkcjonować zarówno na co dzień, jak i podczas tak olbrzymich wydarzeń – zaznacza Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta. Dokładne rozliczenia prezentują się następująco.

Utrzymanie czystości i porządku na terenie miasta w czasie ŚDM kosztowały 10,5 mln zł. Wojewoda na ten cel przekazał niecałe 8,5 mln zł, co oznacza, że miasto zapłaciło ze swojego budżetu niewiele ponad 2 mln zł.

Zmiany w organizacji ruchu i organizacja dodatkowych parkingów kosztowała 5 mln 320 tys. zł, z czego miasto otrzymało ponad 3,5 mln zł. Dołożyło więc niecałe 1 ml 800 tys. zł.

Wzmocnienie komunikacji miejskiej kosztowało niecałe 4,5 mln zł. Miasto otrzymało na ten cel 3, 1 mln zł, a dopłaciło niecałe 1,4 mln.

Wynajem i utrzymanie toalet kosztowało 2,6 mln zł, z czego miasto otrzymało ponad 2 miliony, a zapłaciło ze swojego budżetu niecałe 600 tys. zł.

Koszt oznaczenia ruchu pieszego i dekoracji miasta wyniósł 1 mln 460 tys. zł i ta kwotę miasto zapłaciło po połowie z Urzędem Marszałkowskim, a więc po 730 tys. zł.

Zwiększone koszty działania Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego oraz Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej wyliczono na milion złotych i taką kwotą otrzymał Kraków w całości ze pośrednictwem wojewody. Dodatkowe patrole strażników miejskich zabezpieczających wydarzenia ŚDM kosztowały 129 tys. zł. Z tego budżet państwa opłacił 103 tys. zł, a 26 tys. zł zapłaciło miasto.

W całości miasto zapłaciło za przygotowanie lądowiska na parkingu przy stadionie Wisły, opracowanie, druk i dystrybucję map dla pielgrzymów, obsługę informacyjną pielgrzymów, realizację koncertów w ramach festiwalu Młodych na Rynku Głównym oraz rozszerzenie działalności Całodobowego Telefonu Informacji Medycznej – w sumie 1 mln 650 ty. zł.

- Podsumowując – tym razem już co do grosza, bez zaokrągleń – wszystkie wymienione powyżej zadania kosztowały 27 mln 286 tys. 355 zł i 93 gr. Otrzymaliśmy na ich realizację ze środków zewnętrznych 19 mln 30 tys. 704 zł 98 gr, co oznacza, że wkład własny z budżetu miasta wyniósł 8 mln 255 tys. 650 zł 95 gr. - tłumaczy Monika Chylaszek.

Od tej kwoty trzeba odjąć wpływy ze specjalnych biletów za 15 zł na komunikację miejską na cały tydzień ŚDM.

- Ze sprzedaży biletów i po rozliczeniach z Komitetem Organizacyjnym ŚDM do kasy miasta wpłynęło 3 mln 162 tys. 148 zł 76 gr. Oznacza to, że Kraków za zadania związane z utrzymaniem prawidłowego funkcjonowania miasta w okresie ŚDM zapłacił 5 mln 93 tys. 502 zł i 19 gr. - dodaje Chylaszek.

Miasto otrzymało dodatkowo 1mln 100 tys. zł na zakup radiowozów i środków łączności dla straży miejskiej oraz 7 mln 814 tys. zł w ramach subwencji oświatowej co pokrywa koszt zakwaterowanie pielgrzymów w budynkach szkół w Krakowie oraz wykonane przed ŚDM remonty tych placówek. Koszty zakwaterowania miała początkowo pokryć Kuria Krakowska, w wysokości 1,2 mln zł, ale ostatecznie koszty te pokryło MEN. Było to możliwe dzięki zapisom specustawy o ŚDM.

Świąteczne iluminacje Krakowa. Miasto niczym z bajki [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 15

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

1 – 2
1 – 2

szukaj na fb: kz nszz solid.arno.sc orga.nis.tów (z do-PiS-kiem: 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9 i 10)
i opuszczonymi kropkami między literami.

Resztę obejmuje PiS – lamowska CENZURA!

1 – 2
A
Aha
... ta mucha ma dużo hajsu
trochę madonna pohałasowała, poskakała po scenie każdemu wolno, ale do tej pory sądziłem że koncerty organizują sobie wykonawcy
g
gosc
...to już nie można mocniej nic napisać ? wymagania wymagania, i ta polityczna poprawność ech ...
człowieku to chodzi o przekaz, jak się będziesz rozczulał nad każdym słowem to daleko nie zajedziesz ..
twoje prawo 'woleć'
g
gość
"...uj z nimi i gitara" - jeśli Ty jesteś typowym przedstawicielem wierzących, to zdecydowanie wolę ateistów...
*
A p.Mucha z rządu PO wydała 5 mln na koncert Madony i co z tego mieli Polacy? To dobrze czy źle?
k
katolPelnaGeba
nikt nie jechał .. trzeba było w domu zostać
ateiści wywiali z kraka ...a wierzący przeżywali coś wspaniałego
teraz ci pierwsi marudząjak zwykle a CI drudzy sięz nich smieją;)))
o
obserwer
ludziska ogranijcie te wasze rozczochrane łepetyny ...
duża impreza - musi kosztować , proste proste ...
jak zapraszasz kogoś do siebie i dajesz mu chipsy, browar itp to masz już kilka dyszek w plecy więc nie jojczcie jak zakapiory spod baru że na obsługę światowych dni poszło trochę kasy

to dobro którego doświadczyliśmy jest bezcenne ..
no jasne tylko ateistów kole w oko ale ... uj z nimi i gatara ;)
hahaha zawsze mi się chce śmiać z tych niewiadomoco-wierców lub nicniewierców
swoje frustracje na forum wypluwają każdego dnia ... no i po co to ..
idzcie lepiej na marsz kodu albo pod tęcze gejowska, cokolwiek ... ruszcie d*** sprzed kompów bo się wam rozstepy porobia
;-)))))))))))))))0
d
doKamila
straciłeś kasę i się tym chwalisz ? ...
syn frajera - tak mówią o tobie na mieście
K
Kamil Pałasz
.....
n
nemo
Przez tydzień na Kościuszki pracowałem za darmo , klienci nie mogli dojechać . Czy to nie dodatkowe straty .
g
gosc
przyjechali popili, pojedli, pośpiewali i potańczyli, pojechali i oprócz 5mln PLN nic więcej nie zostało :P
taki świety opener :D
h
hejo
Czyli rozumiem, że choć Władze Krakowa poniosły koszty rzędu 5 mln 93 tys. 502 zł i 19 gr., to otrzymując 10,1 mln zł (ostatni akapit artykułu), zostały na plusie ok. 4,2 mln zł. Nie wiem, czy sprawozdanie uwzględnia również to, co pielgrzymi zostawili w sklepach i usługach krakowskich (a to też częściowo wzbogaca kasę Miasta), to i bez tego wygląda na dobry wynik. A miała być taka tragedia finansowo-organizacyjna!
;/
A pakiety pielgrzyma to gdzie poszły?
A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu Władze Krakowa przedstawiły koszty ŚDM
l
looz
...zajmij się swoją skarbonką
Przejdź na stronę główną Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie