https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Władze Małopolski doceniły sportowców. Medaliści olimpijscy dostali wyróżnieni medalem "Polonia Minor" i nagrodą finansową

Artur Bogacki
Wyróżnieni i władze województwa małopolskiego
Wyróżnieni i władze województwa małopolskiego Andrzej Banaś
Podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu medale zdobywali także zawodnicy wywodzący się Małopolski - i to aż pięć ze wszystkich dziesięciu. W środę (28 sierpnia) uhonorowani zostali przez władze województwa za osiągnięcia sportowe.

Olimpijczycy są ambasadorami Małopolski

Spotkanie odbyło się w wyjątkowym miejscu - w Hotelu Francuskim w Krakowie, gdzie założony został w 1919 r. Polski Komitet Olimpijski. Sportowcy zostali uhonorowani Nagrodą Samorządu Województwa Małopolskiego "Polonia Minor". Otrzymali także promesy za szczególne osiągnięcia sportowe podczas igrzysk olimpijskich - 40 tys. zł srebrny medal i 30 tys. zł za brązowy.

Wyróżnienia osobiście odebrali: kajakarka górska Klaudia Zwolińska (Start Nowy Sącz), siatkarz Marcin Janusz (pochodzący z Nowego Sącza zawodnik reprezentuje drużynę ZAKSA Kędzierzyn-Koźle), szpadzistki Renata Knapik-Miazga i Aleksandra Jarecka (obie AZS AWF Kraków). W imieniu wioślarza pochodzącego z Krakowa, a obecnie związanego z Wieliczką, Dominika Czai (AZS AWF Warszawa) nagrodę odebrała jego mama Janina. Również na ręce mamy - Doroty - przekazano wyróżnienie dla krakowskiego siatkarza Tomasza Fornala (gra w klubie Jastrzębski Węgiel). W gronie docenionych jest także specjalistka od wspinaczki na czas Aleksandra Kałucka z Tarnowa, której zabrakło na gali.

- Państwo macie dużą odpowiedzialność, jesteście ambasadorami sportu w Małopolsce. Spotykam się mieszkańcami, często ci młodzi mówią, że chcieliby zdobyć medal olimpijski. Jesteście wzorem do naśladowania i bohaterami Małopolski - mówił marszałek Małopolski Łukasz Smółka.

Przypomnijmy - Zwolińska, wcześniej medalistka MŚ i ME w slalomie kajakowym - stała się bohaterką sportowej Polski, gdy jako pierwsza w naszej reprezentacji stanęła w Paryżu na podium, rozwiązując worek z medalami. W konkurencji K-1 popłynęła po srebrny medal, przegrywając tylko z legendą żeńskich kajaków - Australijką Jessicą Fox.

- Bardzo się cieszę, że zostałam doceniona. Reprezentuję klub z Nowego Sącza, często trenuję w Krakowie, zdecydowanie jestem przedstawicielką Małopolski - podkreśliła Klaudia Zwolińska. Na co przeznaczy pieniądze z nagrody? - Nie ma jednego celu. Wiadomo, że mam wsparcie finansowe ze związku, ale muszę też dokładać o przygotowań. Mój sport jest bardzo drogi, trenuję trzy dyscypliny, do których potrzebny jest inny sprzęt. Jeżdżą zgrupowania na przykład do Australii.

Pięć medali dla Małopolski na igrzyskach w Paryżu

W Paryżu niesamowitych emocji dostarczył także występ drużyny szpadzistek. Polki z zawodniczkami AZS AWF w składzie Jarecką i Knapik-Miazgą - stoczyły niesamowity bój o brązowy medal z Chinkami. Na kilka sekund przed końcem przegrywały jednym punktem, w dodatku obsługa tablicy wyników popełniła błąd, pokazując błędy wynik. W decydującym momencie nerwami ze stali wykazała się Jarecka (co ciekawe, na IO pojechała jako rezerwowa w drużynie), zadała trafienie na remis, a później rozstrzygnęła dogrywkę na swoją korzyść (32:31). Polki - w zespole walczyły również Martyna Swatowska-Wenglarczyk i Alicja Klasik - mogły więc świętować wielki sukces.

Po wielką presją w Paryżu rywalizowała drużyna siatkarzy. Polacy zdobywali w ostatnich kilkunastu latach medale - w tym złote - mistrzostw świata i mistrzostw Europy, ale na igrzyskach olimpijskich dopadała ich "klątwa", nie potrafili przebrnąć przez ćwierćfinał. Tym razem się udało, choć problemów (kontuzje graczy) nie brakowało. Kłopoty z urazem mieli Fornal (wychowanek UKS 22 Kraków, grał też w Hutniku)), jak również Janusz (wychowanek Dunajca Nowy Sącz). Biało-Czerwoni awansowali do finału, w którym przegrali z Francją.

Brąz olimpijski w czwórce podwójnej to największy sukces Czai (płynęli z nimi w osadzie: Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski i Fabian Barański). On przygodę z wioślarstwem zaczynał na przystani AZS AWF Kraków, zresztą pierwszy duży sukces - brązowy medal ME juniorów - wywalczył dla tego klubu. Później przeniósł się formalnie do AZS AWF Warszawa, ale prywatnie nadal związany jest z naszym regionem. Tego zawodnika marszałek Smółka po gali zapamięta chyba na dłużej, bo od mamy sportowca otrzymał koszulkę z autografami zawodników z czwórki.

Aleksandra Kałucka, która w Paryżu zdobyła brąz, wspinaczki sportowej uczyła się w Tarnowie. Obecnie zawodniczka przebywa na mistrzostwach Europy w Szwajcarii, gdzie wspiera swoją siostrę Natalię, wyróżnienie odbierze w innym terminie

od 7 lat
Wideo

Magazyn GOL 24 - podsumowanie kolejki Ekstraklasy

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska