Biurko powinniśmy umieścić jak najbliżej okna - frontalnie lub bokiem, pamiętając jednak, by światło docierało na nie od strony ręki niepiszącej. Optymalne ustawienie biurka przestaje wystarczać, kiedy dni stają się coraz krótsze. By poprawić komfort nauki niezbędne jest wykorzystanie światła sztucznego. Miejsce, w którym dziecko odrabia lekcje, czyta lub pracuje na komputerze, powinno być oświetlone światłem o natężeniu 500 luksów.
Najczęściej oznacza to, że oprócz górnego oświetlenia ogólnego, konieczne będzie wyposażenie biurka w dodatkową lampę, najlepiej z ruchomym, regulowanym ramieniem. W zależności od wzrostu dziecka optymalna odległość blatu od źródła światła powinna wynosić 35-40 cm .
Do nauki nasze dziecko potrzebuje światła, które pobudza - o neutralnej białej barwie poprawiającej koncentrację. Światło o ciepłej białej barwie buduje przytulny klimat w pomieszczeniu, ale podczas nauki nasza pociecha szybko mogłaby poczuć się senna. Najnowsze modele lampek z kolekcji GTV posiadają funkcję zmiany barwy światła na: ciepłą białą, neutralną białą i zimną białą oraz aż pięć trybów zmiany jasności głowicy. Zwróćmy uwagę na wskaźnik oddawania barw (określany liczbą z przedziału 1 do 100, gdzie 100 oznacza, że przedmioty oglądane w tym świetle mają kolory odwzorowane tak, jakby były oświetlone standaryzowanym światłem słonecznym) - powinien być on wyższy niż 80.
Dobrze, by blat biurka był matowy, nie odbijał światła i nie powodował męczących wzrok olśnień. Warto również pamiętać, że ciemne barwy pochłaniają światło, a jasne je odbijają. Jeśli więc nasz mebel ma ciemny kolor, do nauki powinniśmy zastosować lampkę biurkową o większej mocy, ok. 1500 lumenów, a w wypadku jasnego biurka - ok. 1000 lumenów. Podczas korzystania z komputera należy zawsze używać oświetlenia ogólnego, a dodatkowe źródło światła umieścić z boku.
ZOBACZ KONIECZNIE: